Özgün bir şekil tanımlayıcısı tasarımı, gerçekleştirilmesi ve testi
Design, implementation and test of a novel shape descriptor
- Tez No: 811089
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL ONUR GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmada, nesne tanıma için özgün bir şekil tanımlayıcısı tasarlanmıştır. Gelişen bilgisayar teknolojisi ve yapay zeka ile nesne tanıma algoritmaları da geliştirilmeye başlanmıştır. Literatürde oldukça fazla nesne tanıma algoritmaları yer almaktadır. Çalışmamız özgün bir algoritmadır ve diğer algoritmalara göre az veri ile daha yüksek nesne tanıma başarısı elde edilmektedir. Ön işleme olarak görüntü işleme alanında oldukça kullanılan Canny kenar algoritması kullanılmaktadır. Görselin kenar çıktılarına uygulanan algoritmalar ile şekil tanımlayıcısı oluşturulmaktadır.
Özet (Çeviri)
A novel shape descriptor for object recognition is designed in this research study. With the advances in computer technology and artificial intelligence, new object recognition algorithms are developed. Various object recognition algorithms exist in the literatüre. Our study is a novel one and compared with other algorithms our novel algorithm shows high performance with fewer data. As preprocessing, well known Canny edge detector is used. Shape descriptor is built using various algorithms applied to edge image of input.