Belediyelerde stratejik planlama ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi stratejik planları üzerine karşılaştırmalı bir inceleme
Strategic planning in municipalities and a comparative examination on strategic plans of Istanbul Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 811097
  2. Yazar: AYŞE KAPUCU YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BOZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Geçen yüzyılın büyük savaşları ve ardından küreselleşmenin dünyaya getirdiği hız, hemen her alanda yeni bilim, yöntem ve sektörlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Strateji işletmeler, kurumlar ve uluslararası rekabetin arttığı bir süreçte üstünlük sağlama ve güç kazanmaya yönelik tekniklerin araştırılmasına dayanan ve kurumlarda planlama ile uygulamaya dönüşen bir kavram olmuştur. Stratejik planlama bir organizasyonun gelecekte ulaşmak istediği hedef için bugünkü değerlerini ideal biçimde kullanacağı rotayı oluşturmasına ve kaynakların rasyonel olarak dağıtımına olanak tanımaktadır. Yeni kamu yönetimine dair reformlar, özellikle kamu kaynağında şeffaflığı gözeterek stratejik planlamanın kamusal alanda ve belediyelerde uygulanmasını gerekli kılmıştır. Bu çalışma, belediyelerde stratejik planlama uygulamalarındaki gelişimi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi stratejik planlarında yer alan geleceğe bakış bildirimlerinin karşılaştırılması yolu ile incelemeyi hedeflemektedir. Nitel araştırma yöntemlerinden betimsel analiz tekniği kullanılmış ayrıca ilgili literatürden, arşiv ve mevzuat dokümanından yararlanılmıştır. Günümüze kadar gelen bir kronolojik karşılaştırma henüz bulunmadığından çalışmanın bu husustaki akademik katkısı için ayrıca gayret gösterilmiştir. Fonksiyonel ve örgütsel anlamda yaşanan geçiş sürecinin belediyelere yansıması, sürecin işletilmesi ve hazırlanan planların niteliği tartışmanın çerçevesini oluşturmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi stratejik planlarının geleceğe bakış kurgusu ve planlar arası ilişkisinde değişiklikler gözlemlenmiş ve bu farkların nedenleri üzerinde durulmuştur. Yasal yenilikler, siyasi yönetim değişimi ve kurumsal deneyim bu değişimlerin temel nedenleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda bahse konu planların Stratejik Yönetim Okulları ve Stratejik Planlama Yaklaşımları ile ilişkisi ve hazırlanmasında etkili olan dinamikler ile ilişki kurulmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The great wars of the last century and the speed that globalization brought to the World led to the emergence of new science, methods and sectors in almost every field. Strategy has become a concept that is based on the research of techniques to gain superiority and power in a process where business, institutions and international competition increase, and turns to practice with planning in institutions. Strategic planning allows an organization to create a route that will ideally use its present values for the goal it wants to achieve in the future and to distribute resources rationally. Reforms in the new public administration the implementation of strategic planning in the public sphere and in municipalities, especially considering transparency in public resources. This study aims to examine the development of strategic planning practices in municipalities by comparing the forward-looking statements in the İstanbul Metropolitan Municipality strategic plans. Descriptive analysis technique, one of the qualitative research methods, was used. Also relevant literature, archive and legislation documents were used. Since there is no chronological comparison to date, a special effort has been made for the academic contribution of the study in this regard. The reflection of the functional and organizational transition process on the municipalities, the operation of the process and the quality of the prepared plans constitute the framework of the discussion. Changes in the perspective of the future and the relationship between the plans of the Istanbul Metropolitan Municipality strategic plans have been observed and the reasons for these differences have been emphasized. Legal innovations, political management change and institutional experience are among the main reasons for these changes. At the sam time, it has been tried to establish a relationship with the strategic management schools ad strategic planning approaches of the plans in question and the Dynamics that were effective in their preparation.