The formal Westernization approach of the Ottoman Empire within the case of cultural life in Istanbul
İstanbul'daki kültürel yaşam kapsamında Osmanlı İmparatorluğu'nun resmi Batılılaşma yaklaşımı
- Tez No: 811099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Sosyoloji, İç Mimari ve Dekorasyon, Art History, Sociology, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Galata ve Pera bölgelerine yerleşen Levanten topluluğu, batılı yaşam tarzını temsil etmesi bakımından Osmanlı İmparatorluğu'nun başkentinde etkili olmuştur. Osmanlı seçkinleri ile birlikte, topluluğun varlıklı aileleri önemli aktörler olmuşlardır ve çok sayıda restoran, kafe ve eğlence mekanının bulunduğu bölge Osmanlı'da batılaşmanın merkezi haline gelmiştir. Bu araştırmanın amacı Levantenlerin Osmanlı İmparatorluğu'nun batılılaşma sürecindeki rolünü anlamaktır. Zaman olarak çalışmanın kapsamı 19. yüzyıldır ve mekanda kapsam ise, Istanbul ve özellikle değişimin merkezi olması nedeniyle Galata ve Pera bölgeleri olarak tanımlanmaktadır. Yöntem, Merkez-Çevre ilişkisine/ikiliğine bağlıdır. Modern Dünya-Sistem teorisine göre dünya merkez ve çevre olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Merkez, hem coğrafi anlamda merkezdir, hem de kültürel değerlerin, sembollerin, inançların ve davranış kalıplarının merkezi anlamına gelmektedir. Batı'nın ilerlemenin merkezi olarak görüldüğü bir dönemde Levantenler, Batı'nın temsilcisi olarak görülüyordu. Ayrıca, Anadolu'da yaşayan Osmanlı bürokratları, Istanbul'un batılı yaşam tarzını taşrada temsil ediyorlardı. Çünkü sadece Osmanlı elitleri değil, Anadolu'daki varlıklı Osmanlılar da Galata'nın batılı yaşam tarzını arzulamış ve yaşadıkları bölgelere aktarmışlardır. Osmanlı başkentinde Paris nasıl batılı yaşamın referansı ise, Istanbul da yakın çevresinde ve taşrada batının referansıydı. Sonuç olarak, Paris merkez ise, Galata bölgesi yarı-çevre, çevre ise Anadolu'nun taşra kentleridir.
Özet (Çeviri)
Levantine community who settled in Galata and Pera regions was influential in the capital of Ottoman Empire in terms of representing the Western lifestyle. Together with the Ottoman elite, wealthy families of the community were the actors and the region with many restaurants, cafes, and entertainment places was the center of westernization. The aim of this research is to understand the role of Levantines in the westernization process of Ottoman Empire. The scope in time covers the 19th century and in the space is defined as Istanbul due to the city is the center of change, specifically Galata and Pera regions. The method depends on the relationship/duality of Center- Periphery. According to the Modern World-System theory, world is divided into two, center and periphery. The center means both, the center in geographical sense, and also the center of the cultural values, symbols, beliefs, and behavioral patterns. At a time when the West was considered as the center of progress, Levantines were seen as the representatives of the West. Besides, Ottoman bureaucrats in the Anatolian cities were representing the western lifestyle of Istanbul in the provinces. Because not only the Ottoman elite, but also the wealthy Ottomans living in the Anatolia desired and conveyed the western lifestyle of Galata. Likewise, just as Paris was the reference of the west in Ottoman capital, Istanbul was the reference of western lifestyle in its immediate surroundings and the provinces. To conclude, If Paris was the center, then the Galata region was the semi-periphery and the periphery was the provinces of Anatolia.