Ortaokul matematik öğretmenlerinin beceri temelli soru kavramına ilişkin görüşleri ve öğretim sürecinde kullanım durumları
Secondary school mathematics teachers' views on the concept of skill based questions and their use in the instruction
- Tez No: 811118
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖZMANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, MEB'de görev yapan ilköğretim matematik öğretmenlerinin beceri temelli sorulara ilişkin görüşlerini ve kullanım durumlarını incelemektir. Araştırmanın ilk bölümünde alan yazında yer alan beceri temelli sorular ile ilgili çalışmalardan esinlenerek, beceri temelli soru kavramının önemi, LGS' de yer alan soru tarzları, matematik eğitimi ve temel beceriler, matematik okuryazarlığı, merkezi sınavlar ele alınmış olup bu çerçevede oluşturulmuştur. Katılımcıların beceri temelli sorulara ilişkin görüş ve kullanım durumlarının incelenmesi nedeniyle bu araştırma nitel bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılında Türkiye genelinde, MEB' e bağlı resmi orta okullarda görev yapan 115 ortaokul matematik öğretmeni oluşturmuştur. Öğretmenlere yönelik yapılan görüşme formunda (Google Forms) elde edilen veriler içerik analiz yöntemi ile değerlendirilmiştir. Verilerin analiz edilirken, frekans ve yüzde değerleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda beceri temelli sorulara ilişkin eğitimcilerin görüşlerinde sınav sisteminin etkili olduğu, LGS grubunda kullanım oranının diğer kademelere göre daha fazla olduğu, katılımcıların beceri temelli soruları derse entegre ederken zorluk yaşadıkları bulgularına rastlanırken bu konuda hizmet içi eğitim veya çeşitli rehberlik hizmetleri verilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this use is to examine the evaluation and use cases of using primary education mathematics in the Ministry of National Education regarding skill-based assessments. In the first part of the research, the importance of the concept of skill-based questions, question styles in LGS, mathematics education and basic skills, mathematical literacy, central exams were discussed and created within this framework, inspired by the studies on skill-based questions in the literature. This research is a qualitative research since it examines the opinions and usage situations of the participants regarding the skill-based questions. The study group of the research consisted of 115 secondary school mathematics teachers working in public secondary schools affiliated to the Ministry of National Education throughout Turkey in the 2020-2021 academic year. The data obtained in the interview form (Google Forms) for teachers were evaluated by content analysis method. Frequency and percentage values were used while analyzing the data. As a result of the research, it was concluded that the examination system was effective in the opinions of the educators regarding the skill-based questions, the rate of use in the LGS group was higher than the other levels, the participants had difficulties in integrating the skill-based questions into the lesson, and in-service training or various guidance services should be provided in this regard.