Müzik öğretmenliği programındaki keman eğitim repertuvarına ilişkin öğretim elemanı görüşleri
Opinions of the instuctors on the violin training repertoire in the department of music teaching
  1. Tez No: 811119
  2. Yazar: IRMAK ATEŞ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE ELİF TANINMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, müzik öğretmenliği programındaki keman eğitim repertuvarına ilişkin öğretim elemanı görüşlerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, taşıdığı amaç, bu amaca uygun olarak izlenen yöntem ve toplanan verilerin niteliği açısından genel tarama modelinde durum saptamaya yönelik betimsel bir çalışmadır. Nitel veriler kaynak tarama yöntemiyle, nicel veriler ise anket aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'deki Eğitim Fakülteleri Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümleri Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında görev yapan 46 keman eğitimcisi oluşturmaktadır. Konuya ilişkin öğretim elemanı görüşlerini tespit etmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan kapalı ve açık uçlu sorulardan oluşan anket formu, keman eğitimcilerine Google Forms aracılığı ile ulaştırılmıştır. Araştırmada elde edilen nicel veriler, frekans (f) ve yüzde (%) şeklinde tablolar halinde, açık uçlu sorulardan elde edilen veriler ise içerik analizi yöntemiyle çözümlenerek yorumlanmıştır. Araştırma konusuyla ilgili yurtiçi ve yurtdışı kaynaklar taranmış, çalgı eğitiminde oluşturulan repertuvarın keman eğitimindeki yeri ve önemi belirlenmiştir. Ayrıca öğretim elemanlarına uygulanan anket ile keman eğitimcilerinin eğitim repertuvarını oluştururken dikkat ettiği hususlar, karşılaştıkları sorunlar ve konuya ilişkin çözüm önerileri, eğitim programının yeterliliği ve eserlerin kullanım durumları üzerine görüşleri alınmıştır. Araştırma sonucunda; öğretim elemanlarının repertuvar belirleme sürecinde öğrencinin teknik ve müzikal özelliklerini sergilemeye olanak sağlayacak eserleri tercih ettikleri, bireysel farklılıklardan kaynaklı her öğrenciye farklı eserler bulmak ve çalışılan eserler için piyano eşlikçisi bulmakta sorunlar yaşadıkları, eğitim programının mesleki hedefler doğrultusunda şekillendirilmesi gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Yanı sıra keman eğitim programında ortak bir standart yakalanabilmesi için kurumlar arası çalışmalar yapmanın, üniversite yetenek sınavlarında belirleyici eserler seçerek baraj seviyeler oluşturmanın, öğrencilerin mesleki hedeflerine yönelik ek programlar belirlemenin gerekli olduğu ve bu konuya ilişkin çalışmaların yapılmasının yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to identify the opinions of the instructors and to put forward some suggestions about the violin education repertoire in the music teaching program. The research is a descriptive study in terms of its purpose, the method followed in accordance with this purpose and the quality of the collected data. Qualitative data were obtained through the literature review method, and quantitative data were obtained through questionnaires. The study group of the research consists of 46 violin educators working in the Education Faculties, Fine Arts Education Department, Music Education Departments in the 2022-2023 academic year. The questionnaire, which was prepared by the researcher in order to determine the views of the instructors on the subject, was sent to the violin educators via Google Forms. The quantitative data obtained in the research were processed with the findings related to these data were analyzed as frequency (f)and percentage (%). National and international sources related to the research subject were scanned, and the place and importance of the repertoire created in instrument education in violin education was determined. In addition, thanks to the questionnaire applied to the instructors, opinions on the issues that violin educators pay attention to while creating theireducational repertoire, the problems they encounter and their solution suggestions, the adequacy of the training program and the use of the musical works were determined. As a result, instrument training is a process that includes many dynamics. It has been observed that in the selection of the repertoire, which is an important part of this process, the instructors prefer the works that will allow the students to exhibit their technical and musicalcharacteristics, and they have problems in finding different works for each student due to individual differences and finding a piano accompanist for the works studied. It has been also concluded that the education program should be shaped in line with professional goals.At the end of the study, the works commonly used by the instructors and the undergraduateperiods studied are indicated. It is expected that the repertoire created according to undergraduate programs will contribute to violin educators and students. It has been concluded that in order to achieve a common standard in the violin education program, it isnecessary to conduct inter-institutional studies, to create threshold levels by choosingdetermining works in university talent exams, and to determine additional programs for thevocational goals of students.