Binalarda enerji verimliliğinde kullanılan malzemelerin ve maliyetin enerji verimliliğine etkisi
The effect of materials used in energy efficiency in buildings and cost on energy efficiency
- Tez No: 811126
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM FATMA İLKIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Enerji, yaşamın devamlılığı için ihtiyaç duyduğumuz çok önemli bir maddedir. Enerjinin pahalı olması devlet ekonomileri için oldukça mühim ve zaruriyeti olan gereksinimlerden biridir. Enerjiye olan arz-talep her zaman olmuştur. İnsan yaradılış gereği yaşamını sürdürebilmesi için enerjiye muhtaçtır. Enerji sistemlerine olan ihtiyaçlar, gelişen teknolojiye bağlı yenilikler nedeniyle her geçen gün artmaktadır. Artan nüfusa bağlı olarak yüksek oranda yapılaşma hızına sahip yapıların rahat yaşanabilecek, konfor alanı yüksek, içinde bulunduğu koşullara uyum sağlayabilecek olmasına ihtiyaç duyulması, mimar ve mühendislerin binaların tasarım yaklaşımında değişimini zorunlu hale getirmiştir. Artan nüfus ile doğru orantılı olan enerji tüketimi her geçen gün daha önemli bir hal almaktadır. Enerji kavramı artık ülkeler için oldukça büyük önem taşımaktadır. Son dönemde dünyada yaşanan enerji krizi de bunun en önemli göstergesidir. Enerji tüketimi artık ülkeler açısında çok dikkat edilmesi gereken bir kavramdır. Artan nüfus beraberinde enerjiye olan ihtiyacı da arttırmaktadır. Ayrıca sürekli gelişme ve büyüme arzusu içerinde olan dünya ülkelerinin enerjiye olan ihtiyacı ve paralelinde de enerji tüketimini sürekli arttırmaktadır. Enerjiye olan ihtiyacın ve tüketimin her geçen gün daha da artması arz-talep ilişkisi içerisinde enerji fiyatlarının artmasına sebep olmaktadır. Buda enerji ihtiyacının büyük bir çoğunluğunu ithal olarak karşılayan ülkelerin ekonomisini ciddi oranlarda etkilemektedir. Dünya üzerinde ülkeler arasında yaşanan enerji krizleri, enerjide sürdürülebilir enerji ve enerji verimliliği kavramlarının ön plana çıkarmaktadır. Her iki kavram içinde akademim bir çok araştırmalar yapılmış olup bu araştırmalar sayesinde enerjiden tasarruf yaparak en verimli şekilde nasıl faydalana bilirliğin yolları açısından farklı yöntemler bulunmuştur. Bunlardan biride binalarda rahat yaşanabilecek, konfor alanı yüksek, içinde bulunduğu koşullara uyum sağlayabilecek yapıların tasarlanmasını zorunlu hale getirmiştir. Sağlam bir yapının iyi projelendirmesi, yapının taşıyıcı sistemlerinin doğru belirlenmesi ve doğru saha uygulamaları ile imal edilmesi ne kadar önemli ise enerji verimliliği açısından yaşam kalitesinden ödün vermeyerek, enerjiye daha az maliyet ödemesini sağlayacak yapıların inşasında kullanılacak malzemelerin kaliteliği ve dayanıklılığı da bir o kadar önem kazanmıştır. Türkiye de son dönemde bu alanda çıkarmış olduğu kanun ve yönetmeliklerle de binaların enerji kimliklendirilmesini zorunlu hale getirerek enerji verimliliğinin önemli olduğunu göstermiştir. Türkiye'de tüketilen enerjinin büyük bir payı konutlarda tüketildiği ve harcanan enerjinin de büyük bir payını ısıtma ve soğutma amaçlı olduğu dikkate alınırsa,, binalarda enerji tüketimini en aza indirmek için uygulanacak olan yapı malzemelerinin enerji tasarrufunda önemli rolü vardır. Enerjinin verimli olarak tüketilmesi, enerjiyi üretmekten çok daha ucuza gelecek yöntemleri araştırmak ve uygulamak bu anlamda oldukça önemlidir Binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının ölçüsünde ve verimli tüketilmesi, enerji israfının önlenmesine ve çevrenin korunmasına yönelik birçok çalışmalar yapılmıştır. Enerjinin nasıl daha verimli kullanılabileceği, tasarruf planları, sürdürülebilirlik kavramı gibi konular sürekli gündem konusu olup, ülkeler bu alanda sürekli yönetmelikler çıkartarak, enerji kimliklendirilmesi gibi binalarda sertifikasyon sistemleri gibi bu alanda gereksinimleri karşılayacak teşvik edici yöntemler geliştirmektedirler. Bu çalışmanın amacı, binalarda enerjinin nasıl daha verimli kullanılabileceği ile ilgili yapılan çalışmalar anlatılarak, enerji verimliliği, sürdürülebilirlik kavramı gibi konular üzerinde durulup, binalarda kullanılan malzemenin enerji verimliliğine ve enerji kimliklendirmesine etkisi incelenecektir. Ayrıca bu çalışmada artan enerji gereksinimine paralel, enerji tüketiminin çevreye olan olumsuz etkilerinden de bahsedilecektir. Çalışmanın ilk aşamasında literatür taraması yapılarak, binalarda enerji kimlik belgelendirilmesinin enerji verimliliği ile ilişkisi araştırılıp karşılaştırmalı olarak kıyaslaması yapılarak, yapılarda kullanılan malzemenin ve maliyetinin enerji kimlik belgelendirilmesine etkisi araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Energy is a very important substance that you need for the continuity of life. The fact that energy is expensive is one of the most important and essential tasks for state economies. Supply and demand for energy has always been. Man needs energy to maintain his creation. The needs for energy systems are increasing day by day due to innovations that never depend on technology. Due to the increasing population, having a high rate of construction, a place where one can live comfortably, with a high comfort area, and the need for the consumer to be able to adapt to it, making it mandatory for architects and engineers in their systems design approach. With the increasing population, correct energy consumption is becoming more important day by day. The concept of energy is now of great importance for their countries. The recent energy crisis in the world is the most important indicator of this. Energy consumption is now a concept that needs attention from the point of view of countries. Increasing population also increases the need for energy. In addition, the energy need of the world state, which has a desire for continuous development and growth, and in parallel, its energy consumption is constantly increasing. The need for and consumption of energy is the reason for the increase in energy prices within the supply-demand relationship that exists day by day. This means that a large consumption of energy need is imported, which affects the state economy seriously. The energy crises experienced between countries in the world reveal the foreground of the concepts of sustainable energy and energy consumption in energy. Both concepts have been structured in many cells in my academy, and thanks to these resources, he has found ways to save energy and use it in the most efficient way for different purposes. He succeeded in making it obligatory to design one of the pieces in which they can live comfortably in their buildings, have a high comfort area, and ensure the harmony of the person they are in. The quality and durability of the materials to be used in the construction of structures that will ensure that a solid structure is designed well, that the load-bearing systems are determined correctly and that it is manufactured with the right field applications are important, without compromising the quality of life in terms of energy efficiency, and that will provide less cost to energy. Turkey has also shown that energy efficiency is important by making the energy identification of buildings obligatory with the laws and regulations it has recently enacted in this field. Considering that a large share of the energy consumed in Turkey is consumed in residences and a large share of the consumed energy is for heating and cooling, the building materials to be applied in order to minimize energy consumption in buildings have an important role in energy saving. Efficient consumption of energy, researching and applying methods that will be much cheaper than producing energy are very important in this sense. Issues such as how to use energy more efficiently, savings plans, and the concept of sustainability are constantly on the agenda, and countries are constantly issuing regulations in this area and developing incentive methods to meet the requirements in this field, such as energy identification and certification systems in buildings. The aim of this study is to explain the studies on how to use energy more efficiently in buildings, to focus on issues such as energy efficiency and the concept of sustainability, and to examine the effect of the materials used in buildings on energy efficiency and energy identification. In addition, in this study, the negative effects of energy consumption on the environment will be mentioned in parallel with the increasing energy requirement. In the first stage of the study, the literature review will be conducted, the relationship between energy efficiency in buildings and energy efficiency will be investigated and compared, and the effect of the materials used in the buildings and their cost on the energy identity certification will be investigated.