YouTube çocuk kanallarında anne-baba rollerinin sunumu ve buna yönelik ebeveyn görüşlerinin değerlendirilmesi
Presentation of parent roles on YouTube children's channels and the evaluation of parent's opinions about it
  1. Tez No: 811125
  2. Yazar: ALİ OKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİHAN AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
İktisadi yapıdaki değişimlerle bütünleşen teknoloji, iletişimi değiştirmekte ve geliştirmektedir. Anne ve babaların çocuklarının ilgi alanlarına yönelik içerikler üreterek sosyal medyanın bir parçası haline geldikleri gözlemlenmektedir. YouTube çocuk kanallarını yöneten ebeveynlerin sosyo-kültürel yaşamlarının da bu çerçevede şekillendiği söylenebilir. Bu çalışma, YouTube çocuk kanallarında, anne ve baba rollerinin eğlence ve tüketim olgularının etkisiyle beraber nasıl birer magazinsel eyleme dönüştüğünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada yeni medya ile ilgili metinler arası okuma yapılarak, magazinleşme ve eğlence kültürü ile yeni medya ilişkisini çözümlemek amacıyla literatür taraması yapılmıştır. İkinci aşamada kotalı örneklem alma tekniği ile seçilmiş olan YouTube çocuk kanallarındaki içerikler (Like Nastya TR, Aslıyarence ve Korayzeynep) önce nicel, ardından nitel içerik analizine (göstergebilim) tabi tutulmuştur. YouTube kanallarının her birinden 100'er video olmak üzere toplamda 300 video örnekleme dahil edilmiştir. Videolar, IBM SPSS 22 programı kullanılarak tablolaştırılmıştır. Ardından 300 video içerisinden seçilen 50 video ise nitel içerik analizi (göstergebilim) yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın üçüncü aşamasında ise 13 yaş altında çocuğu bulunan 15 ebeveyn ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve bu görüşmeler betimsel analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda YouTube çocuk kanalları kullanıcısı ebeveynlerin eğlence ve tüketim odaklı magazinsel eylemde bulundukları gözlemlenmiştir. Ebeveynlerle gerçekleşen görüşmelerden oluşan izlenim sonrası ise izleyici konumunda bulunan çocuklarının olumsuz etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology, which integrates with the changes in the economic structure, changes and improves communication. It is observed that parents become a part of social media by producing content in the interest of children. It can be said that the socio-cultural lives of parents who manage YouTube children's channels are shaped within this framework. This study aims to reveal how parental roles are transformed into tabloid acts with the effect of entertainment and consumption phenomena on YouTube children's channels. In the study, a literature review was conducted in order to analyze the relationship between new media and tabloidization and entertainment culture by reading between texts about new media. The contents of YouTube children's channels (Like Nastya TR, Aslıyarence, Korayzeynep) selected by quota sampling technique were subjected to quantitative and qualitative content analysis (semiology). A total of 300 videos were included in the sampling, 100 videos from each of the YouTube channels. The videos were tabulated using the IBM SPSS 22 program. Then, 50 videos selected from 300 videos were analyzed with qualitative content analysis (semiology). Finally, semi-structured interviews were conducted with 15 parents with children under the age of 13, and the interviews were analyzed with descriptive analysis techniques. As a result of the study, it was observed that the parents of YouTube children's channels engaged in entertainment-consumption-oriented magazine action. The impression formed from the interviews with the parents was concluded that their children, who were in the position of spectators, were negatively affected.