Ortaokul matematik öğretmenlerinin, öğretmen adaylarının ve öğrencilerin; kesir, rasyonel sayı ve oran kavramlarına ait tanımlamaları
Secondary school mathematics teachers', teacher candidates' and students' definitions of fraction, rational number and ratio
  1. Tez No: 811130
  2. Yazar: HASİBE ŞEYMA ALTUNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bir kavramın tanımı yapılırken o tanıma uyan ve uymayan örneklerle birlikte tanım verildiğinde, kavram daha net anlaşılmış olur. Kesir, rasyonel sayı ve oran kavramları matematiksel gösterim olarak aynı şekillerde ifade edilebilmektedir. Ancak tanım ve anlam olarak birbirinden farklı kavramlardır. Bu nedenle kavramların ilişkilendirilmesi gerekir. Bu araştırmanın amacı birbiri ile ilişkili olan ve sıkça karıştırılan, derslerde birbiri yerine farklı şekillerde kullanılabilen üç kavramın anlamını ve tanımını öğrenci, öğretmen ve öğretmen adaylarının görüşlerine göre incelemektir. Araştırmacının katılımcı grubunu yedinci sınıf düzeyinde, Konya ilinde bir devlet okulunda öğrenim gören 108 öğrenci, bu öğrencilerin bulunduğu sınıflarda matematik dersleri veren 5 matematik öğretmeni ve Konya ilinde bir devlet üniversitesinde öğrenim gören toplam 56 matematik öğretmen adayından oluşmaktadır. Yapılan çalışma nitel bazlı bir araştırmadır. Veri toplama aracı olarak öğretmen adayları ve öğrencilere kavram eşleştirme testi, öğretmenlere ise yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Toplanan verilere içerik analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonunda ulaşılan sonuçlar öğrencilerin, öğretmen adaylarının ve öğretmenlerin kesir, rasyonel sayı ve oran kavramlarıyla ilgili problemler yaşadıkları, bilgi eksikliklerinin bulunduğu ve bazı yanlış veya hatalı tanımlamalarının olduğunu göstermektedir. Bunların önemli bazıları parça-parça ilişkisinin kesir ve rasyonel sayı olarak algılanması ve parça-bütün ilişkisinin oran tanımlarına dahil edilmemesidir.
Özet (Çeviri)
While defining a concept, a definition should be given with examples that are compatible with or not compatible with that definition. However, the concepts of fraction, rational number and ratio can be expressed with same mathematical notations, they are different concepts in terms of definition and meaning. Therefore, the concepts need to be associated with their meanings. The aim of this study is to examine the meaning and definition of these three concepts that are related to each other and are frequently confused and can be used interchangeably in different ways in mathematics education. The results were obtained from the views of students, teachers and prospective teachers. The researcher's participant group consisted of 108 seventh grade students studying at a public school in Konya province, 5 mathematics teachers who teach mathematics in the classes of these students, and 56 prospective mathematics teachers studying at a state university in Konya province. This is a qualitative research. A concept matching test was used to collect data from prospective teachers and students. A semi-structured interview form was used to collect data from teachers. Content analysis used to analyse the collected data. The results show that students, prospective mathematics teachers and tmathematics eachers have problems with the concepts of fraction, rational number and ratio. They also have knowledge deficiencies and have difficulties and misunderstandings of the definitions of the concepts. Some of the them have misconceptions such as part-part relationship as fraction and rational number and not including the part-whole relationship in the definition of ratio.