Investigation of seventh-grade students' and their mathematics teachers' solution strategies in solving Fermi problems
Yedinci sınıf öğrencilerinin ve matematik öğretmenlerinin Fermi problemlerini çözerken kullandıkları çözüm stratejilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 934193
  2. Yazar: KÜBRA İLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Fermi problemleri, makul tahminler yapılmasını ve gerçek hayatla ilişkili tahmine dayalı problem çözme stratejileri geliştirilmesini gerektiren problemler olarak tanımlanabilir. Bu problemler, öğrencilerin matematiksel modelleme, akıl yürütme ve tahmin becerilerini geliştirmeleri açısından önemli görülmektedir. Alanyazında, öğrencilerin, öğretmen adaylarının ve hizmet-içi öğretmenlerin Fermi problemlerine bireysel olarak nasıl yaklaştığını inceleyen çeşitli çalışmalar bulunmasına rağmen, öğretmenler ve öğrencilerin modelleme stratejilerini aynı çalışma kapsamında karşılaştıran araştırmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Alanyazındaki bu eksikliği ele alan bu çalışma, ortaokul matematik öğretmenleri ve öğrencilerinin Fermi problemlerini çözerken kullandıkları problem çözme stratejilerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, nitel araştırma desenine sahiptir ve yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılarak yürütülmüştür. Çalışma kapsamında dört ortaokul matematik öğretmenine ve her bir öğretmenin üçer yedinci sınıf öğrencilerine dört farklı Fermi problemi sunulmuş ve yapılandırılmış görüşme protokolü aracılığıyla problem çözme süreçleri analiz edilmiştir. Bulgular, öğretmenlerin büyük ölçüde sistematik ve yapılandırılmış yaklaşımlar benimsediğini, öğrencilerin ise daha geniş bir strateji yelpazesi sergileyerek daha sezgisel ve keşif temelli yöntemler kullandığını ortaya koymuştur. Özellikle hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin en yaygın olarak referans birimin tekrarı stratejisini kullandığı gözlemlenmiş, ancak öğrencilerin genel olarak daha fazla çeşitlilik gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca, bazı öğrencilerin belirli bir strateji kullanmadan problem çözmeye çalıştığı tespit edilmiştir. Bu bulgular, öğretmenlerin ve öğrencilerin Fermi problemlerine nasıl yaklaştığını anlamaya yönelik önemli katkılar sunmakta ve uygun öğretim uygulamalarının tasarlanması için öneriler sunmaktadır. Bu bağlamda gelecekteki araştırmaların, öğretimsel müdahalelerin öğrencilerin strateji seçimlerini nasıl etkilediğini ve öğretmen rehberliğinin problem çözme süreçlerindeki rolünü daha ayrıntılı bir şekilde incelemesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Fermi problems are a specific type of real-life, estimation-based mathematical problems that require individuals to make reasonable approximations and develop problem-solving strategies. These problems are widely recognized for fostering students' mathematical modeling, reasoning, and estimation skills. While numerous studies have examined how students, pre-service teachers, and in-service teachers approach Fermi problems individually, there is a lack of research comparing the solution strategies employed by both teachers and students within the same study. Addressing this gap, the present study aims to compare the solution strategies used by middle school mathematics teachers and their students in solving Fermi problems. The study adopts a qualitative research design and employs a structured interview methodology. A total of four Fermi problems were presented to middle school mathematics teachers and three seventh-grade students of each teacher through a structured interview protocol. The solutions were analyzed to identify the solution strategies used by teachers and students. The findings reveal that while teachers predominantly used systematic and structured approaches, students demonstrated a wider variety of strategies, including more intuitive and exploratory methods. Notably, both teachers and students commonly employed the iteration of reference unit strategy, yet students exhibited more diverse modeling techniques overall. Additionally, some students attempted to solve problems without using a clear strategy. These findings contribute to the literature by providing insights into how teachers and students engage with Fermi problems differently, which may inform instructional practices. In this regard, it is suggested that future research may further explore how instructional interventions influence students' strategy selection and the role of teacher guidance in problem solving.