Matematik eğitiminde artırılmış gerçeklik: Bir içerik analizi çalışması
Augmented reality in mathematics education: A content analiysis study
  1. Tez No: 811131
  2. Yazar: ERVA YETERNAZ BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS YUMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Teknolojinin günümüzde hızlı ilerlemesi ile birlikte karşımıza birçok yenilik çıkmaktadır. (Güllüpınar, Kuzu, Dursun, Kurt & Gültekin, 2013). Teknolojideki bu gelişmeler tüm bilimsel alanları etkilediği gibi eğitim alanını da hızla etkilemekte, günden güne büyük bir önem kazanmakta ve bu alanda kullanılan teknolojik yenilikler hem öğretmenlere hem de öğrencilere büyük kolaylıklar sunmaktadır. Gelişmiş ülkelere bakıldığında eğitim sistemlerinin teknoloji ile beraber ilerlediği görülmektedir. (Williams & Kingham, 2003). Kara tahta ve tebeşirle başlayan bu eğitim yolculuğu günümüzde sanal gerçeklik ve sonrasında artırılmış gerçeklik uygulamaları ile güncellenmektedir. (Erbaş & Demirer, 2014). Artırılmış gerçeklik uygulamalarının hem eğitimde hem de farklı alanlarda kullanımıyla ilgili araştırmalar gün geçtikçe artış göstermektedir (Mekni & Lemieus, 2014). Bu çalışmada, matematik eğitiminde artırılmış gerçeklik uygulamasının kullanımı ile ilgili Google Akademik ve YÖK Tez platformu üzerinde Türkçe ve İngilizce dilinde 2013-2022 yılları arasında taranan makale ve tezlerin içerik analizi yapılmıştır. Çalışmanın alt problemlerine uygun olarak bulunan yayınların“türleri, araştırma yılları, dili, yayımlandığı ülkeler, amaçları, örneklem düzeyleri, araştırma modelleri, veri toplama araçları, analiz teknikleri ve sonuçları”incelenmiştir. Elde edilen sonuçların artırılmış gerçeklik ile ilgili bir bakış açısı sunması ve alandaki eksiklikleri yeni araştırmacılara göstermesi beklenmektedir. Çalışmamızda nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi modeli tercih edilmiştir. Araştırma bulguları incelendiğinde, eğitimde artırılmış gerçeklik uygulaması ile ilgili çalışmaların giderek arttığı, daha çok ortaokul öğrencileri üzerinde çalışmalar yapıldığı ve araştırmacıların çalışmalarında genel olarak nicel araştırma yöntemini tercih ettikleri görülmüştür. Ayrıca çalışmalarda veri toplama aracı olarak çoğunlukla içerik analizi ve beceri testlerinin tercih edildiği, toplanan verilerin analizinde ise genellikle t-testi ve açıklayıcı analiz tekniklerinin kullanıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the rapid advancement of technology today, we encounter many innovations. (Güllüpınar, Kuzu, Dursun, Kurt & Gültekin, 2013). These developments in technology affect all scientific fields as well as the field of education rapidly, gaining great importance day by day, and technological innovations used in this field offer great convenience to both teachers and students. When we look at developed countries, it is seen that education systems are progressing together with technology. (Williams & Kingham, 2003). This educational journey, which started with a blackboard and chalk, is now updated with virtual reality and then augmented reality applications. (Erbaş & Demirer, 2014). Research on the use of augmented reality applications both in education and in different fields is increasing day by day (Mekni & Lemieus, 2014). In this study, content analysis of the articles and theses scanned in Turkish and English between 2013-2022 on Google Scholar and YÖK Thesis platform regarding the use of augmented reality application in mathematics education was conducted. In accordance with the sub-problems of the study,“types, research years, language, countries of publication, objectives, sample levels, research models, data collection tools, analysis techniques and results”were examined. It is expected that the results obtained will provide a perspective on augmented reality and show the deficiencies in the field to new researchers. In our study, content analysis model, one of the qualitative research methods, was preferred. When the research findings were examined, it was seen that the studies on the application of augmented reality in education were increasing, studies were mostly conducted on secondary school students, and researchers generally preferred the quantitative research method in their studies. In addition, it was observed that content analysis and skill tests were mostly preferred as data collection tools in the studies, and t-test and explanatory analysis techniques were generally used in the analysis of the collected data.