Nvestigation of effects of Cu and Pd complexes of some Schiff-bases on xanthine oxidase activity
Schiff-base (Cu ve Pd) geçiş metal kompleksleriyle ksantan oksidaz engellenir ve ürik asit seviyeleri düşürülür
- Tez No: 811135
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ RAVİ RAWAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Pürinlerin metabolizması hipoksantin üretir ve ksantin oksidaz enziminin etkisiyle ksantine dönüşür ve ayrıca (xo) enzimi ksantini ürik aside dönüştürür. Kandaki ürik asit normal düzeyi aşarsa böbrekler bunu tamamen idrarla dışarı atamaz (Hiperürisemi), bu nedenle böbreklerde ve eklemlerde, özellikle ayak başparmağında (gaot) küçük taşlar şeklinde birikerek ürik asit oluşumuna neden olur. Bu bölgelerde şişlik ve ağrı. Bu çalışmada, ksantin oksidaz enzimini inhibe etmek için farklı konsantrasyonlarda bakır ve paladyum içeren kimyasal kompleksler oluşturulmuştur. Spektrofotometrik cihazdan her kompleks için altı okuma alındı. Her bileşiğin belirli konsantrasyonlarda inhibe etme potansiyeline sahip olduğu bulundu. Gut hastalığı için kullanılan tedavi allopurinol'dür, ancak bu tedavinin kızarıklık ve diğerleri gibi yan etkileri vardır, bu nedenle bu tez önceki tedavilere göre daha etkili ve daha az riskli alternatif bir ilaç bulmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ehT metabolism of purines produces hypoxanthine, and by the action of the enzyme xanthine oxidase, it converts to xanthine, and also the enzyme (xo) converts xanthine to uric acid. If the uric acid in the blood exceeds the normal level, the kidneys cannot completely excrete it through the urine (Hyperuricemia), so it is deposited in the form of small stones in the kidneys and joints, especially the big toe (gaot), causing swelling and pain in these areas. In this study, chemical complexes containing copper and palladium were formed at different concentrations to inhibit the xanthine oxidase enzyme. Six readings were taken for each complex from the spectrophotometric device. It was found that each compound has the potential to inhibit at certain concentrations. The treatment used for gout disease is allopurinol, but this treatment has side effects such as rash and others, so this thesis aims to find an alternative drug that is more efficient and less risky than previous treatments