Gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerin pay piyasalarındaki getiri ve oynaklık yayılımının BİST 100 ve S&P 500 endeksleri üzerinde ham petrol fiyatları ve dolar kurundaki değişimler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the yield and volatility propagation of the emerging and emerging economies in the equity markets in terms of changes in crude oil prices and the dollar exchange on BIST 100 and S&P 500 indices
- Tez No: 630275
- Danışmanlar: PROF. GÖKTUĞ CENK AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Küreselleşme süreci, dünya genelinde hemen hemen hayatın her alanına nüfuz ederek etkilerini göstermiştir. Fakat küreselleşme süreciyle yaşanan değişim ve gelişmeler kendini en yoğun şekilde global ekonomik sistemin bir ayağını oluşturan finansal alanda göstermiştir. Finansın küreselleşmesiyle uluslararası piyasalar arasındaki sınırlar ortadan kalkmış, uluslararası rekabet ortamı oluşmuş ve uluslararası sermaye hareketleri hız kazanmıştır. Finansal sistemde yaşanan bu değişim ve gelişmeler gün geçtikçe ülkelerin birbirlerine daha çok bağlı olduğu yeni bir ekonomik düzen yaratmıştır. Bu durum finansal piyasalarda meydana gelen gelişmelerin daha yakından takip edilmesi gerektiğini gözler önüne sermiştir. Bu çalışmada, 02.01.2008 - 31.12.2017 dönemi itibariyle dolar kurundaki (USD/TL) ve ham petrol fiyatlarındaki değişimlerin hisse senedi piyasaları üzerindeki getiri ve oynaklık yayılım etkisinin incelenmesi amaçlanmış ve bu doğrultuda gelişmiş ve gelişmekte olan hisse senedi piyasasını temsilen seçilmiş olan BIST 100 ve S&P 500 endeksleri üzerindeki etkileri EGARCH tipi oynaklık modeliyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The globalization process has shown its effects by penetrating almost all areas of life worldwide. However, the changes and developments experienced with the globalization process have manifested itself in the financial field, which is one of the most part of the global economic system. With the globalization of finance, the borders between international markets have disappeared, an international competitive environment has been created and international capital movements have accelerated. These changes and developments in the financial system have created a new economic order in which countries are more interconnected day by day. This situation reveals that the developments in the financial markets should be followed more closely. In this study, it is aimed to examine the effect of the spread and volatility spread on the exchange rate of the dollar exchange rate (USD / TL) and the change in crude oil prices as of 02.01.2008 - 31.12.2017 and the BIST 100 and S&P 500 indices that are selected to represent the developed and emerging share market. The effects on EGARCH type volatility model were investigated.