Beden algısı kapsamında sosyal medyada linç kültürü üzerine araştırma
Social media in the context of body perception research on lynching culture
  1. Tez No: 811197
  2. Yazar: BÜŞRA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELGİN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Yöntemi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Geçmişte sadece haber kaynağı olarak bireyler tarafından ihtiyaç doğrultusunda kullanılan kitle iletişim araçları gelişen teknoloji ile birlikte şekil değiştirmiş ve bireylerin ihtiyaçları yönünde de kullanılmasının ötesinde günlük hayatın büyük bir parçası olmuştur. Bu doğrultuda her dönemde kendisini hissettirmiş olan ve belli kalıplar ile idealize edilmeye çalışılmış olan“ideal beden”algısı günümüzde özellikle sosyal medya ile kendini göstermektedir. Gelişen iletişim teknolojilerinin getirmiş olduğu yeniliklerden yeni medya kapsamında sosyal medya, interaktif iletişim yapısı sayesinde kullanıcılarına özgür bir şekilde düşüncelerini dile getirme fırsatı vermiştir. Özgürce düşüncelerini dile getirebilen bireyler, kimi zaman başka kullanıcıların paylaşmış olduğu içeriklere olumsuz yorumlar yapabilmektedir. Bu noktada özellikle sosyal medya fenomenleri öne çıkmaktadır. Sosyal medya ağların getirmiş olduğu yenilikler doğrultusunda yeni bir iş kolu açığa çıkmış, bazı kişiler toplumun genelinde sıyrılarak birçok kişi tarafından takip edilir duruma gelerek popülerlik kazanmıştır. Kullanıcılar popüler kişilerin fotoğrafların altına yorumlar yaparak düşüncelerini paylaşabilmektedir. Takip edilen popüler kişilerin toplumun ideal algılarına uymalarını ve ideal olmaları beklenmektedir. İdeal beden kategorisinde değerlendiremeyecekleri kişileri psikolojik şiddet doğrultusunda linç söylemleri ile cezalandırmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Mass media, which in the past was used only as a source of news by individuals in line with their needs, has changed its shape with the developing technology and has become a big part of daily life beyond being used in line with the needs of individuals. In this direction, the perception of“ideal body”, which has made itself felt in every period and has been tried to be idealized with certain patterns, manifests itself today, especially with social media. Social media within the scope of new media, one of the innovations brought by developing communication technologies, has given its users the opportunity to express their thoughts freely thanks to its interactive communication structure. Individuals who can freely express their thoughts can sometimes make negative comments on the content shared by other users. At this point, especially social media phenomena stand out. In line with the innovations brought by social media networks, a new line of business has emerged, and some people have gained popularity by becoming followed by many people by standing out in the society. Users can share their thoughts by commenting under the photos of popular people. Popular people who are followed are expected to conform to the ideal perceptions of the society and to be ideal. They punish those who they cannot evaluate in the ideal body category with lynching discourses in line with psychological violence.