İnme sonrası spastisite tedavisinde botulinum toksin tip a etkinliğinin değerlendirilmesi
Efficacy of botulinum toxin a ijections on upper limb spasticity in patients with stroke
  1. Tez No: 811213
  2. Yazar: NESRİN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
AMAÇ Bu çalışma, inme sonucu spastisite gelişen hastalarda botulinum toksin A uygulamalarının yetersizlik, fonksiyonel dunun ve yaşam kalitesi üzerine uzun dönem etkilerini değerlendirmek amacıyla yapıldı. MATERYAL VE METOD İnme sonrası spastisite gelişen 20 hasta çalışmaya alındı. Üst ve alt ekstremitede Modifiye Ashworth Skalası'na (MAS) göre yapılan değerlendirmede spastisitesi grade 2ve üzerinde olan kaslara botulinum toksini uygulandı. Değerlendirmeler enjeksiyon öncesi, enjeksiyon sonrası 2, 4, 8 ve 24. haftada yapıldı. Eklem hareket açıklığı, ağrı ve spastisite sırasıyla goniometri, visüel analog skala, MAS ve global spastisite değişim skalası ile değerlendirildi. Motor dunun Brunnstrom motor evrelemesi ve Motricity İndex ile değerlendirildi.Fonksiyonel durum fonksiyonel bağımsızlık ölçeği (FBÖ) ve zamanlı kalk yürütesti (Timed upandgotest)ile yaşam kalitesi ise Heıniplejiye Spesifik Yaşam Kalitesi Skalası(StrokeSpecific QualityofLifeScale)iledeğerlendirildi. BULGULAR Hastaların yaş ortalamaları ve hastalık süreleri sırası ile 59.1±7.4 yılve19.5±18.9ay idi. Uygulama öncesine göre tüm değerlendirmelerde pasif omuz fleksiyonu, ekstansiyonu, abdüksiyonu, addüksiyonu, aktif dirsek ekstansiyonu veön kol supinasyonu eklem hareket açıklıklarında anlamlı artış olduğu gözlendi(p0.05). SONUÇ Bu çalışmada botulinum toksinA tedavisinin spastisite, ağrı,eklem hareket açıklığı ve fonksiyonel durum üzerine olumlu etkilerinin olduğu gösterilmiştir. Bu etkilerin uygulama sonrası 2. haftada başladığı ve 24. haftada devam ettiği gözlenmiştir. Botulinum toksin A tedavisinin hastaların yaşam kalitesi üzerine etkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE The present study was conducted in order to evaluate the long-term effects of botulinum toxin Aapplications on impairment, functional status and quality of life in patients with spasticity after stroke. MATERIALS AND METHODS Twenty patients who developed spasticity following a stroke were recruited to the study. As a result of the evaluation of upper and lower extreınities according to the Modified Ashworth Scale (MAS) botulinum toxin was applied to the muscles with a spasticity grade 2 and above. Assessments were made before the injection and at the 2, 4, 8 and 24. weeks following injection. Joint range of motion (ROM), pain, and spasticity were evaluated by goniometry, visual analog scale, MAS and global assesment of change in spasticity, respectively. Motor status was assessed by Brunnstrom motor staging and Motricity Index. Functional status was evaluated by:functional independence measure (FIM)and Timed upand go test whereas quality of life was assessed using Stroke Specific Quality of Life Scale. RESULTS Mean age and disease durations of the patients were 59.1±7.4 years and 19.5±18.9 months, respectively. It was observed that there wasa significant increase inpassive ROM of shoulder flexion, extension, abduction, adduction, active ROM of elbow extension and supination in all assessments compared to baseline evaluation (p0.05). CONCLUSION in this study, it was shown that botulinum toxin A treatment have positive effects on spasticity, pain, joint range of motion and functional status. it was observed that these effects appeared at the second week after theinjection and maintained atthe 24th weeks. itwas found that treatment with botulinum toxin A did not affect the quality of life