Lise öğrencilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile sosyal medyayı eğitsel kabullenme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between high school students' life long learning tendencies and the levels of educational acceptance of social media
  1. Tez No: 811216
  2. Yazar: RIDVAN DÖKMECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN GÜLVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın temel amacı lise öğrencilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve eğitsel amaçlı sosyal medya kabul düzeylerini ortaya çıkarmak ve aralarındaki ilişkinin incelenmesidir. Aynı zamanda bazı demografik değişkenlerin (cinsiyet, okul türü, sınıf düzeyi, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, aile gelir durumu) öğrencilerin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve eğitsel amaçlı sosyal medya kabulleri üzerinde etkili olup olmadığı araştırılmıştır. Bu araştırma nicel araştırma türlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni Uşak ilinde 2021-2022 eğitim–öğretim döneminde üç farklı okul türünde öğrenim gören 9, 10, 11 ve 12. sınıf düzeyindeki lise öğrencilerinden meydana gelmektedir. Araştırmanın örneklemi ise rahat ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle belirlenen ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 783 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan“Demoğrafik Bilgi Formu”, Kılıç ve Yılmaz (2021) tarafından geliştirilen ''Eğitsel Amaçlı Youtube Kabul'' ölçeği ve Diker-Coşkun (2009) tarafından geliştirilen ''Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği" kullanılmıştır. Öğrencilerin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile eğitsel amaçlı Youtube kabulleri cinsiyet, okul türü, sınıf düzeyi, anne öğrenim durumu, baba öğrenim durumu ve aile gelir düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini tespit etmek amacıyla iki değişkenli verilerde bağımsız gruplar için t-testi, ikiden fazla değişkene sahip olan verilerde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Tek yönlü varyans analizi sonrası ikili gruplar arasındaki anlamlı farkları belirlemek amacıyla post-hoc testlerinden Tukey tercih edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesinde korelasyon tekniğinden yararlanılmıştır. Ayrıca, frekans, yüzde, standart sapma ve ortalama betimleyici istatistikleri kullanılmıştır. Veriler SPSS 22.0 yardımıyla istatistiksel teknikler kullanılarak çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre öğrencilerin yaşam boyu öğrenme eğilimleri (ybö) ile eğitsel amaçlı Youtube kabulleri arasında negatif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Öğrencilerin ybö eğilimlerinin cinsiyet ve okul türü değişkenleri bakımından anlamlı farklılaşırken, sınıf düzeyi, anne öğrenim durumu, baba öğrenim durumu ve aile gelir düzeyi değişkenleri bakımından anlamlı farklılaşmadıgı tespit edilmiştir. Diğer taraftan ise öğrencilerin eğitsel amaçlı Youtube kabulleri okul türü ve sınıf düzeyi değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde farklılaştığı, buna karşın cinsiyet, anne öğrenim durumu, baba öğrenim durumu ve aile gelir düzeyi değişkenlerinin öğrencilerin eğitsel amaçlı Youtube kabullerini anlamlı düzeyde etkilemediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the lifelong learning tendencies and educational social media acceptance levels of high school students and to examine the relationship between them. At the same time, it was investigated whether some demographic variables (gender, school type, grade level, mother's education level, father's education level, family income status) have an effect on students' lifelong learning tendencies and social media acceptance for educational purposes. This research was carried out using the relational survey model, which is one of the quantitative research types. The universe of the research consists of 9th, 10th, 11th and 12th grade high school students studying in three different school types in the 2021-2022 academic year in Uşak. The sample of the research consists of 783 students who were determined by the convenient sampling method and participated in the research voluntarily.“Personal Information Form”prepared by the researcher,“YouTube Acceptance for Educational Purposes”scale developed by Kılıç and Yılmaz (2021) and“Lifelong Learning Tendency Scale”developed by Diker-Coşkun (2009) were used as data collection tools in the research. . In order to determine whether students' lifelong learning tendencies and YouTube acceptance for educational purposes differ significantly according to gender, school type, grade level, mother's education level, father's education level and family income level, t-test for independent groups in bivariate data, more than two. One-way analysis of variance (ANOVA) was applied to the data with one variable. Tukey, one of the post-hoc tests, was preferred to determine the differences between paired groups after a single linkage analysis of variance.Correlation technique was used to examine the relationship between variables. In addition, frequency, percentage, standard deviation and mean descriptive statistics were used. The data were analyzed and interpreted using statistical techniques with the help of SPSS 22.0. According to the findings obtained as a result of the research, there is a negative and low-level significant relationship between students' lifelong learning tendencies (ybö) and their YouTube acceptance for educational purposes. It was determined that while the students' scholastic tendencies differed significantly in terms of gender and school type variables, they did not differ significantly in terms of grade level, mother's education level, father's education level and family income level. On the other hand, it was determined that the educational YouTube acceptances of the students differed statistically significantly according to the school type and grade level variables, whereas the variables of gender, mother's education level, father's education level and family income level did not significantly affect students' educational YouTube acceptances.