Lise öğrencilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile kimya dersine yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between high school students' lifelong learning tendencies and attitudes towards chemistry course
- Tez No: 935848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın temel amacı lise öğrencilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve kimya dersine yönelik tutumlarının düzeyini belirlemek ve aralarındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca bu çalışmada cinsiyet, sınıf düzeyi ve okul türü değişkenlerinin öğrencilerin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve kimya dersine yönelik tutumları üzerinde etkili olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmanın yöntemini ilişkisel tarama modeli oluşturmuştur. Çalışma nicel araştırma türlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Ankara ilindeki Anadolu Lisesi, Fen lisesi, İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Teknik Liselerinde öğrenim görmekte olan öğrenciler olarak belirlenmiştir. Veriler ortaöğretim okullarının farklı tür liselerdeki öğrencilerden oranlı olarak edinileceği için araştırmada örneklem belirlenirken basit seçkisiz örnekleme yöntemlerinden tabakalı örnekleme tekniği kullanılması tercih edilmiştir. Örneklem 498'i kadın, 355'i erkek öğrenci olmak üzere toplam 853 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan“Demografik Bilgi Formu”, Kan ve Akbaş (2005) tarafından geliştirilen“Kimya Dersine Yönelik Tutum Ölçeği (KDYTÖ)”ve Diker Coşkun (2009) tarafından geliştirilen“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği (YBÖEÖ)”kullanılmıştır. Öğrencilerin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile kimya dersine yönelik tutumları cinsiyet, sınıf düzeyi ve okul türü değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini tespit etmek amacıyla örneklemde yer alan öğrencilerin cevaplarından elde edilen veriler SPSS 27 programı aracılığıyla analize tabi tutulmuştur. Öncelikle veri setinin normalliği değerlendirilmiş, bunun için araştırmada yer alan değişkenler göz önünde bulundurularak ölçek bütünü ve alt boyutları için merkezi eğilim ölçüleri hesaplanmış ve çarpıklık ve basıklık katsayıları incelenmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda dağılımın normal olduğu görülmüştür. Araştırmada katılımcıların demografik özelliklerine ilişkin frekans ve yüzde analizleri yapılmıştır. Değişkenlerin yapısına göre bağımsız gruplar için t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) teknikleri kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizi sonrası ikili gruplar arasındaki anlamlı farkları belirlemek amacıyla post-hoc testlerinden Tukey ve Dunnett T3 uygulanmıştır. Kimya dersine yönelik tutum ile Yaşam boyu öğrenme arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson korelasyon analizi tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre öğrencilerin yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin yüksek olduğu, araştırmaya katılan kadın öğrencilerin yaşam boyu öğrenme eğiliminin erkek öğrencilere oranla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Sınıf düzeyi değişkenine göre öğrencilerin yaşam boyu öğrenme eğilimi puan dağılımları incelenmiş ve puan ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığını test etmek için yapılan varyans analizi testi sonucunda; öğrencilerin ölçekten almış oldukları toplam puanları arasında (p0.05) anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Okul türü değişkenine göre öğrencilerin kimya dersine yönelik tutum puanlarının dağılımı incelendiğinde öğrencilerin toplam puanları arasında (p>0.05) anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ilgili alanyazın tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the level of lifelong learning dispositions and attitudes towards chemistry course of high school students and to examine the relationship between them. In addition, this study investigated whether gender, grade level and school type variables are effective on students' lifelong learning dispositions and attitudes towards chemistry course. The method of the study was the relational survey model. The study was conducted using the relational survey model, one of the quantitative research types. The population of the study was determined as students studying in Anatolian High Schools, Science High Schools, İmam Hatip High Schools and Vocational Technical High Schools in Ankara province in the 2024-2025 academic year. Since the data will be obtained proportionally from students in different types of secondary schools, it was preferred to use stratified sampling technique, one of the simple random sampling methods, while determining the sample in the study. The sample consisted of 853 students, 498 female and 355 male students.“Demographic Information Form”prepared by the researcher,“Attitude Towards Chemistry Course Scale (ATCAS)”developed by Kan and Akbaş (2005) and“Lifelong Learning Tendencies Scale (LLTS)”developed by Diker Coşkun (2009) were used as data collection tools. In order to determine whether students' lifelong learning dispositions and attitudes towards chemistry course differ significantly according to gender, grade level and school type variables, the data obtained from the answers of the students in the sample were subjected to analysis through SPSS 27 program. First of all, the normality of the data set was evaluated; for this purpose, the branch-leaf and histogram graphs, skewness and kurtosis coefficients of the scores obtained from the whole scale and its sub-dimensions were examined, taking into account the variables in the study, and the Kolmogorov-Smirnov test results were evaluated. As a result of the evaluations, the distribution was found to be normal. In the study, frequency and percentage analyzes were made regarding the demographic characteristics of the participants. According to the structure of the variables, t Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) techniques were used for independent groups. After the one-way analysis of variance, Tukey, one of the post-hoc tests, was applied to determine significant differences between paired groups. Pearson correlation analysis technique was used to examine the relationship between attitude towards chemistry course and lifelong learning. According to the findings obtained as a result of the research, it was determined that the lifelong learning tendencies of the students were high, and the lifelong learning tendency of the female students participating in the research was higher than the male students. The lifelong learning disposition score distributions of the students were examined according to the grade level variable and as a result of the analysis of variance test to test the significance of the difference between the mean scores; a significant difference (p0.05). When the distribution of students' attitude towards chemistry course scores according to the school type variable was analyzed, no significant difference was found between the total scores of the students (p>0.05). The findings obtained as a result of the research were discussed in the related literature and suggestions were made.