Colonial American Literature in historical context: A study of Plymouth Plantation by William Bradford, The History of New England by John Winthrop and The Sovereignty and Goodness of God by Mary Rowlandson
Tarihsel bağlamda Kolonyal Amerikan Edebiyatı: William Bradford'un Plymouth Plantation, John Winthrop'ın The History of New England ve Mary Rowlandson'un The Sovereignty and Goodness of God isimli eserleri üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 811220
  2. Yazar: SARAH MOHAMMED GAEED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anglo Amerikan Edebiyatı ve Yaratıcı Yazarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma William Bradford'un Of Plymouth Plantation'ı, John Winthrop'un History of New England'ı ve Mary Rowlandson'ın The Sovereignty and Goodness of God'ı inceleyerek kolonyal Amerikan edebiyatını tarihsel bağlamda incelemektedir. Üç eser, 17. yüzyıl Püriten edebiyatı arasındadır. Araştırma, Of Plymouth Plantation ve History of New England arasında karşılaştırmalı bir inceleme yapmaktadır. Her iki romanda da olaylar kronolojik olarak on yıllık bir zaman diliminde meydana gelmiştir. Bu çalışma aynı zamanda, Rowlandson'ın Kral Philp'in Savaşı sırasında yaklaşık dört ay boyunca The Natives tarafından esaret altına alınmasıyla ilgili anlatısını ele alıyor. Üç yazar, Püritenler'in sömürgeci açgözlülüklerini haklı çıkarmak yerine, yerleşimcilerin kurban değil mağdur olduğunu göstererek, meşru direniş gerçeklerini ortaya koyuyor. Aynı zamanda yerleşimcilerin, Yerli Amerikalılara karşı değil, kadınlara karşı da üstünlük ve önyargılarını gösteriyor. Bu çalışmalar, toprak gaspı, Yerlilerin yok edilmesi ve koloniler için sert bir ahlaki yasa oluşturma amaçlı şiddetli davalara yol açan sömürgeci Püriten ideolojisine nasıl İncil ayetlerinin yanlış kullanıldığına ışık tutuyor.
Özet (Çeviri)
This study analyzes colonial American literature in historical context through analyzing Of Plymouth Plantation by William Bradford, History of new England by John Winthrop and The Sovereignty and Goodness of God by Mary Rowlandson. The three works are among the 17th century Puritan literature. The research holds a comparative study between Of Plymouth Plantation and History of New England since their incidents occurred chronologically with a time span of ten years. Then, the study tackles Rowlandson's narrative about her captivity by The Natives for nearly four months during King Philp's War. In order to uncover how Puritans turned legitimate resistance facts upside down in order to justify their colonial greed, the three writers picture the settlers as victims instead of victimizers, delineate the settlers' supremacy and prejudice not only against Native Americans but also against women as well. The study sheds light on how Biblical verses are misused in order to achieve the colonial Puritan concepts including land usurpation, extermination of Natives and executing severe trials with the aim of founding a strict moral law to the colonies.