Nijerya demokrasisi ikinci Anayasa dönemi
  1. Tez No: 10619
  2. Yazar: LAWRENCE A. AGBONGHAE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN UNAT(ABADAN)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
özet Bu tez, bir anlamda Nijerya Demokrasisini açıklayan, bir çalışmadır. Koloni dönemi ve sonrası mevcut olan politik sistemin türü ve onun dönüşümleri özellikle demokratik hükümet zamanı somut olarak tecrübe edilen ve bu çalışmada baş kanlık sistemi olarak ifade edilen ikinci Cumhuriyet döneminin açıklanması amaçlanmaktadır. Ayrıca Nijerya tecrübesi ışığında demokrasinin geleceği ve sivil mücadeleye de değinilmiştir. Bununla birlikte, literatürde iyi bir demokratik sis temin ancak geniş kitlelerin hükümet faaliyetlerine katılmasıyla mümkün olabileceği belirtilmektedir. Başka bir deyişle, demokratik hükümet sistemi halkan halk tarafından yönetilmesidir. Tezimiz, bu çerçeve içinde Nijerya örneği üzerinde açıklayıcı bir çözümleme yapmaktadır. 3u tezde Nijerya Demokrasisinin batı dünyasından ödünç alınan bir hükümet şekli olduğu ve herhangi bir demokratik -hükümet sistemi tipolojisine girip girmediği tartışılmaktadır. Bu çalışmanın tartışma ve sonuçları, sınırlı ölçüde genellemeler için ele alınacak araştırmalar için de anahtar işlevi görecektir.
Özet (Çeviri)
-II- A B S,1 RAO!. to This thesis is a descriptive study of a kind of Nigerian - Democracy. It is aimed to describe the kind of Political system and its transitions that has ever existed during and after the Colonial Period, the Stucture of power in the government especially during the second Republic which in this study is termed as the presidential System when the democratic government was Concerately experienced. It also to touched the social Mobility and civic struggle during the period and the future of democracy in the light of the Nigeria's experience. In the literature, however, it is claimed that any democratic System of government Seems to be the best because it enhance the masses Participation in the governmental affairs. By the same token, it is government of the people and by the people. It is within this frame work the study provides a deseriptive analysis of Nigeria case. It is argued in this thesis that Nigeria democracy is a typology of any democratic System of government that is howerer a borrowed type of government from the western world» The discussion and Conclusions of this study will howbeit provide clues for subseguent research to pin down for generalization within a limited scope.