Yeni medya bağlamında sinemada dijital emek üzerine bir inceleme
A study on dijital labor in cinema in the context of new media
- Tez No: 811222
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Sinema dünyası, hızla gelişen teknoloji ile birlikte değişmekte ve dönüşmektedir. Bu durum, sinemanın oluşum sürecinin başlangıcından izleyiciye ulaşan son noktasına kadar geçerlidir. Teknolojinin dönüşerek dijitalleşme çağına girişle birlikte emek kavramında da dönüşüm buna ayak uydurmuştur. Yeni medyanın gelişimi, sinema sektöründe de kendine alan bulmuştur. Sinema filminin oluşum sürecindeki her aşamada karşımıza çıkan emek, dijitalleşme ile birlikte değişime girmiştir.“Yeni Medya İle Birlikte Sinemada Dijital Emek”isimli bu yüksek lisans çalışmasında, yeni medya ile birlikte post üretim süreçlerindeki emek üretimi ele alınmıştır. Bu bağlamda emek, dijital emek, post-üretim gibi temel kavramlar açıklanmış ve emek kavramındaki dönüşüm incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The world of cinema is changing and transforming with the rapidly developing technology. This is valid from the beginning of the formation process of the cinema to the final point reaching the audience. With the transformation of technology and the entry into the age of digitalization, the transformation in the concept of labor has kept pace with this. The development of new media has also found a place for itself in the cinema industry. The labor that we encounter at every stage in the formation process of the motion picture has changed with digitalization. In this master's study named“Digital Labor in Cinema with New Media”, labor production in postproduction processes with new media is discussed. In this context, basic concepts such as labor, digital labor and post-production are explained and the transformation in the concept of labor is examined.