Anoxybacıllus gonensis 05s15'ten izole edilen yeni, küçük ve halkasal bir plazmitin (pAnox1) karakterizasyonu
Characterization of a novel small and circular plasmid (pAnox1)isolated from Anoxybacillus gonensis 05s15
  1. Tez No: 811238
  2. Yazar: GAMZE ÇUBUKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, Anoxybacillus gonensis 05S15 bakterisinden izole edilen ve tanımlanan, 1592 bp uzunluğunda, kriptik, küçük genomlu, çift zincirli, % 40,01 GC içerikli yeni bir plazmit (pAnox1) karakterize edildi. pAnox1 nükleotit dizini ile yapılan BLAST benzerlik araştırmalarına göre diğer plazmitlere önemli ölçüde benzemediği ama replikasyondan sorumlu proteinlerinde benzer bölgelere sahip olduğu bulundu. Yapılan biyoinformatik analizler sonucunda; plazmit genomu üzerinde muhtemel 5 ORF bölgesi belirlendi. Bu ORF'lerden üçü bir zincir, diğer ikisi ise karşı zincir üzerinde bulunmaktadır ve her iki zincirde üç palindrom ve iki iteron dizi tespit edildi. Southern hibridizasyon çalışması yapılarak plazmitin RC replikasyon moduna sahip olduğu belirlendi. Yapılan çalışma sonucunda pAnox1 plazmitinin 3 adet transkript kodladığı ve buna göre de aynı oryantasyonda bulunan ORF-1 ve ORF-3, karşı oryantasyonda bulunan ORF-5'in transkript kodladığı sonucu elde edildi. RACE ve LACE analizleri sonucunda, pAnox1 tarafından kodlanan ORF1 transkriptin 903 bp, ORF3 transkriptin 499 bp, ORF5 transkriptin 211 bp kodladığı ortaya çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, a small, novel, cryptic, double stranded plasmid which has 1592 bp in long and with a total G + C content of 40,01% from Anoxybacillus gonensis 05S15 was characterized. According to BLAST similarity searches performed with the nucleotide sequence of pANox1, it was found that it did not show significant similarity to other plasmids, but it had similar regions to replication proteins responsible for replication. Five ORF regions were predictied on the plasmid genome by bioinformatic analysis. Three of these ORFs are on one strand and the other two are on the opposite strand and three palindromes and two iterons were detected in both strands. The plasmid was determined to have the RC replication mode by performing a Southern hybridization study. As a result of the study, it was concluded that the pAnox1 plasmid encodes 3 transcripts and accordingly ORF-1 and ORF-3 in the same orientation and ORF-5 in the opposite orientation encodes the transcript. Based on RACE and LACE analyzes, it was revealed that the ORF1 transcript encoded by pAnox1 encoded 903 bp, the ORF3 transcript 499 bp, and the ORF5 transcript 211 bp.