Tehdit, hakaret ve yaralama suçlarının sosyokültürel faktörler açısından tahlili (Bingöl uygulaması)
Analysis of threat, insult and wounding crimes in terms of socio-cultural factors (Bingöl practice)
- Tez No: 811245
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Law, Social Work, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 344
Özet
Suç ve şiddet, bütün toplumlarda var olan, gündelik hayatta en sık karşılaşılan olgulardandır. Şiddetin de en bariz örneklerinden biri kavga olaylarıdır. Kavga olaylarında tehditten kasten öldürmeye kadar birden fazla suç işlenebilmektedir. Bu çalışmada, kavga olaylarında gerçekleşen tehdit, hakaret ve yaralama suçlarının sosyokültürel faktörler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız, alan araştırmasına dayalı fenomenolojik bir çalışma özelliği taşımaktadır. Uygulama sürecinde nitel araştırma tekniklerinden yarı-yapılandırılmış mülakat kullanılarak elde edilen veriler betimsel analiz tekniğiyle tahlil edilmiştir. Tehdit, hakaret ve yaralama suçlarını etkileyen sosyokültürel faktörler, sosyolojik suç/sapma teorileri açısından değerlendirilmiş, verilerin yorumlanması sonucu bir senteze varılmıştır. Araştırma bulguları; teknolojik gelişmelerin, dijitalleşmenin ve modern hayatın sanal ve sözlü kavgaların artışına, fiziki kavgaların azalmasına neden olduğunu göstermiştir. Yine geçmişten günümüze kavga olaylarında önemli değişimlerin yaşandığı, mahalle tarzı çeteciliğin, kabadayılığın bitme noktasına geldiği, bunun yerini“yeni nesil klavye delikanlılığı”nın almaya başladığı görülmüştür. Araştırmanın sonucunda tehdit, hakaret ve yaralama suçlarının kaynağında yatan sosyokültürel faktörler; ailevi, dini, ekonomik, demografik, siyasi, sosyolojik vs. şeklinde sıralanmış; şiddetin ve suçun önlenmesi açısından aile, din, eğitim, ekonomi, medya, siyaset olmak üzere bütün kurumlara ve toplumun geneline önemli sorumlulukların düştüğüne vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Crime and violence are among the most common phenomena that exist in all societies and are encountered in daily life. Fighting is one of the most obvious examples of violence. In fight events more than one crime can be committed from threat to intentional killing. In this study, it is aimed to examine the crimes of threatening, insulting and wounding that occur in fights in terms of sociocultural factors. Our thesis is a phenomenological study based on field research. In the application process, the data obtained by using qualitative research methods and interview technique were evaluated with descriptive analysis technique. Socio-cultural factors affecting the crimes of threat, insult and wounding have been analyzed in terms of sociological crime/deviation theories and a synthesis has been reached as a result of the interpretation of the data. Research findings has shown that technological developments, digitalization and modern life cause an increase in virtual and verbal fights and a decrease in physical fights. Again, from the past to the present, there have been great changes in the fighting events. Neighborhood style gangsterism and bullying have come to an end. It has been replaced by the“new generation keyboard lad”. As a result of the research; socio-cultural factors underlying threat, insult and wounding crimes; demographic, economic, political, religious, familial, sociological etc. sorted as; it was emphasized that important responsibilities fall on all institutions, including politics, religion, education, economy, family, media and society in general in terms of preventing violence and crime.