DNA metilasyonu ile yaş tahmininin lösemi hastalarında değerlendirilmesi
  1. Tez No: 811246
  2. Yazar: KADRİYE CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BÜLBÜL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Forensic Medicine, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yaş, birçok adli olgunun aydınlatılmasında önemli bir parametredir. Geleneksel olarak kemik ve dişlerden yaş tahmini yapılmaktadır. Son yıllardaki epigenetik çalışmalarda DNA metilasyonunun yaşlanma ilişkisi keşfedilmiş ve yaş tahmini için yüksek doğruluk oranları olan modeller geliştirilmiştir. Kanser hastalığı, DNA'daki mutasyonlar ve epigenetik modifikasyonları da içeren karmaşık bir yapıya sahiptir. Metilasyon ile kanser hastalığı arasında çok fazla dalgalanmaların görülmesi öngörülemez metilasyon profillerin oluşması yaş tahmini için bir zorluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa-Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü AR-GE laboratuvarında geliştirilen 8 CpG bölgesini içeren yaş tahmin paneli ile lösemi hastalarının metilasyon yaşının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 47 lösemi hastasına ait kan örneklerinden 8 CpG bölgesi (ELOVL2, ASPA, TOM1L1, C1orf132, RASSF5, FHL2, CCDC102B ve cg07082267) üzerinden SNaPshot yöntemi kullanılarak metilasyon profilleri belirlenerek yaş tahmini yapıldı. Yaş tahmin sonuçlarına göre lösemi hastalarında MAE değeri olarak ±9,71 yıl, RMSE değeri olarak ±13,18 yıl sonucunu elde edildi. Sonuç olarak elde ettiğimiz veriler lösemi hastalarında DNA metilasyonuna dayalı yaş tahmininin anlamlı bir fark oluşturduğunu göstermektedir. Adli olgularda DNA metilasyonu ile yaş tahmini yapıldığında şüphelilerin hastalık geçmişleri göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Age is an important parameter in the clarification of many forensic cases. Traditionally, age is estimated from bones and teeth. In recent years, the relationship between DNA methylation and aging has been discovered in epigenetic studies and models with high accuracy rates have been developed for age estimation. Cancer is a complex disease involving mutations and epigenetic modifications in DNA. The occurrence of unpredictable methylation profiles is a challenge for age prediction as there are many fluctuations between methylation and cancer disease. In this study, we aimed to evaluate the methylation age of leukemia patients with an age prediction panel including 8 CpG regions developed in the R&D laboratory of Istanbul University-Cerrahpaşa-Institute of Forensic Medicine and Forensic Sciences. In the study, age estimation was performed by determining methylation profiles using the SNaPshot method over 8 CpG regions (ELOVL2, ASPA, TOM1L1, C1orf132, RASSF5, FHL2, CCDC102B, and cg07082267) from blood samples of 47 leukemia patients. According to the age estimation results, MAE value was ±9.71 years and RMSE value was ±13.18 years in leukemia patients. In conclusion, our data show that there is a significant difference in age estimation based on DNA methylation in leukemia patients. When age estimation is performed by DNA methylation in forensic cases, the disease history of suspects should also be taken into consideration.