Bir 'psikolojik tefsîr' örneği olarak Abdurrahman Kasapoğlu'nun 'Kur'an Psikoloji Atlası' adlı eseri
Abdurrahman Kasapoğlu's 'Qur'an Psychology Atlas' as an example of 'psychological interpretation'
  1. Tez No: 811244
  2. Yazar: SONAY ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu araştırma son dönemlerde Kur'an psikolojisi alanında hazırlanan en kapsamlı eserlerden birisini tahlil etmektedir. Analizi yapılan bu eser Abdurrahman Kasapoğlu'nun kaleme aldığı“Kur'an Psikoloji Atlası”adlı çalışmadır. Tezde yazarın ilmî kişiliği ile eseri arasında bağ kurabilmek için müellifin biyografisine ve eserlerine yer verilmiştir. Yine bu araştırmada“Kur'an Psikoloji Atlası”nın Kur'an ilimleri açısından analizi yapılmış, Kur'an'da bahsi geçen psikoloji konularına ne şekilde yer verdiği tespit edilmeye çalışılmıştır.Yazarın eserde kullandığı klasik ve modern kaynaklara işaret edilmiş, eserin basım ve üslup özellikleri ortaya konulmuş, ayrıca tenkit edilebilir yönleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This survey analyses one of the most comprehensive work recently prepared in the field of Quran Psychology. This work is“Quran Pschology Atlas”ground out by Abdurrahman Kasapoğlu. Thesis includes author's biography and other works to understand the connection between his scholarly personality and his work. Also, in this research; Quran Psychology Atlas is analysed in terms of Quran diciplines, and how it approaches the psychologycal subjects of Quran. It is pointed out classical and modern sources used by author, presented publisment and wording features of the work and dwelled on some censurable aspects of it.