Çocuk acile renal kolik ile gelen çocuk hastalarda troponin T düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of troponin T levels in child patients admitting to the pediatric emergency department with renal colic
  1. Tez No: 811257
  2. Yazar: AYŞE MUALLA USLU AKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DURSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: Üriner sistem taşları çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi ciddi bir kolik ağrı ile karşımıza çıkabilir. Teşhis edildiği halde tedavi edilmezse üriner sistem yollarında geri dönüşümü olmayan hasarlar, hatta böbrek yetmezliğine neden olabilir. Renal angina olarak tanımlanan kolik ağrı ile başvuran hastalarda bu klinik bulguları destekleyecek laboratuvar belirteçlerine ihtiyaç vardır. Bu çalışmada renal kolik ile başvuran nefrolitiazisli çocuk hastalarda troponin bir laboratuvar belirteci olarak kullanılıp kullanılmayacağını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif olgu kontrol olarak yapılan bu çalışmada hastanemiz çocuk acil servisine renal kolik şikayeti ile başvuran 26 hasta, böbrek taşı nedeniyle takipli ve renal kolik dönemi dışında olan 27 hasta ile herhangi bir şikayeti ve kronik bir hastalığı bulunmayan sağlam 26 kontrol olgu bulunmaktadır. Olguların demografik özellikleri, böbrek taşı tanısı sırasındaki görüntüleme tetkikleri kaydedildi. Tüm olgulardan rutin kan tetkiklerine ek troponin değeri için serum alındı ve ELISA yöntemi ile çalışıldı. Olguların tanı anında alınan bazı kan tetkikleri hasta dosyalarından tarandı ve sonuçlar kaydedildi. Bulgular: Böbrek taşı olan grupta troponin seviyesi ortalaması 4.36 ± 2.36 ng/L ve kontrol grubunda troponin ortalaması 3.68 ± 0.87 ng/L bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Urinary tract stones may present with severe colic pain in children as well as in adults. If it diognosed but not treated, it can cause irreversible damage to urinary tract even kidney failure. Laboratory markers are needed to support these clinical findings in patients presenting with colic pain also defined as renal angina. In this study, we aimed to investigate whether troponin can be used as a laboratory marker in pediatric patients with nephrolithiasis presenting with renal colic. Materials (Patients) and Methods: In this prospective case control study, 26 patients the complaint of renal colic, 27 patients diagnosed with kidney stones and were out of the renal colic period and 26 healthy childrens with no symptoms or any chronical diseases were included. Demographic characteristics and imaging studies for diognosis of stones were recorded. In addition to routine blood test, one tube of blood was drawn for the level of troponin in each patient and studied with the ELISA method. Some blood parameters of the patient at the time of diognosis were scanned from the patient files and the results were recorded. Results: The mean troponin level was 4.36 ± 2.36 ng/L in the group who had kidney stone and 3.68 ± 0.87 ng/L in the control group.