İntramuskuler enjeksiyon uygulanan erişkin hastalarda deriyi germe, basınç ve kası hızla bırakma yönteminin ağrı ve enjeksiyon memnuniyetine etkisi
The effect of skin traction, pressure and rapid muscle release method on pain and satisfaction in adult patients who have injected intramuscular injection
  1. Tez No: 811256
  2. Yazar: SİNAN DİKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET EŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, erişkin hastalarda IM enjeksiyonda uygulanan deri germe-basınç ve kası hızlı bırakma yöntemi ile standart enjeksiyon yönteminin ventrogluteal bölgeden uygulanan IM diklofenak sodyum enjeksiyonunda ağrı ve enjeksiyon memnuniyetine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Ekim 2021 ile Ocak 2022 tarihleri arasında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Acil Servis Hızlı Bakı Birimi'nde IM enjeksiyon uygulanacak olan 18-65 yaş arasında blok randomizasyon ile kontrol grubu (n=40) ve uygulama grubu (n=40) olarak ayrılan toplamda 80 kişilik örneklem grubu üzerinde; kontrol grubuna standart yöntem, uygulama grubuna deri germe-basınç ve kası hızlı bırakma yöntemi uygulanmış ve uygulama sonrasında ağrı ile enjeksiyon memnuniyeti Görsel Kıyaslama Ölçeği (GKÖ) ile değerlendirilmiştir. Araştırma, randomize kontrollü son test desende yarı-deneysel tasarımda gerçekleştirilmiştir. Toplanan verilerin normal dağılıma uygunluğunu sınamak için Kolmogorov-smirnov testi, verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel analizler, Mann Whitney U Testi, Ki kare ve Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. Kontrol grubundaki hastaların GKÖ ağrı puanı ortalaması 0,77±1,17; uygulama grubundaki hastaların GKÖ ağrı puan ortalamaları 0,95±1,26 olarak saptanmıştır. Kontrol ve uygulama grupları arasında IM enjeksiyon sonrası GKÖ ağrı ve memnuniyet puan ortalamalarına göre istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of skin traction, pressure and rapid muscle release method and standard injection method on pain and injection satisfaction in adult patients who received IM diclofenac sodium injection from the ventrogluteal region. This study was conducted as a control group (n=40) and application group (n=40) with block randomization between the ages of 18-65 years, who will receive IM injection in the Emergency Room Rapid Care Unit of İzmir Dokuz Eylül University Hospital between October 2021 and January 2022. On the sample group of 80 people in total; The standard method was applied to the control group, the skin traction, pressure and rapid muscle release method was applied to the application group, and after the application, pain and injection satisfaction were evaluated with the Visual Analogue Scale (VAS). The research was carried out in a quasi-experimental design in a randomized controlled post-test design. For normal distribution analysis Kolmogorov-Smirnov test was used and for data analysis, descriptive statistical analysis, Mann Whitney U test, Chi-Square test, Kruskal-Wallis test were used. The mean VAS pain score of the patients in the control group was 0.77±1.17; The mean VAS pain score of the patients in the application group was found to be 0.95±1.26. There was no statistically significant difference between the control and application groups according to the mean VAS pain scores and satisfaction after IM injection (p>0.05)