N-Heptil-D-Galaktonamid (GALC7) tabanlı hidrojellerin sert doku mühendisliğinde doku iskelesi olarak kullanım potansiyellerinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro investigation of N-Heptyl-D-Galactonamide (GALC7) - based hydrojels as potentials as tissue scaffold in hard tissue engineering
  1. Tez No: 811273
  2. Yazar: SEMİHA YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÜNGÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Translasyonel Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sert doku mühendisliği, kemik, kıkırdak ve diş gibi sert dokuların onarımı ve restorasyonu üzerinde çalışan multidisipliner bir alandır. Bu dokuların temel özelliklerinden biri, hücre dışı matrislerinin mineralizasyonuyla basınca ve ağırlığa dayanmalarını sağlamalarıdır. Sert doku mühendisliği, bu dokuların mineralizasyon sürecini yönlendirebilmek için yeni yöntemler geliştirmeyi hedefler. Ayrıca, doku rejenerasyonuna yardımcı olmak için üç boyutlu gözenekli bir yapı iskelesi geliştirme konusu da önemlidir. Bu iskeletlerin uygun geometri, gözenek boyutları ve yüksek gözeneklilik gibi özelliklerinin optimize edilmesi, doku oluşumunu teşvik etmek ve hücre proliferasyonuna uyum sağlamak için önemlidir. Tez çalışmamızın amacı GALC7 tabanlı hidrojellerin sert doku iskelesi olarak kullanım potansiyellerinin in vitro olarak incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak uygun gözenek boyutu ve kendini taşıyabilme özellikleri bakımından hidrojelin optimizasyonu gerçekleştirildi. SaOS-2 hücre hattı ve insan kaynaklı dental pulpa kök hücreleri kullanılarak sitotoksisite, hücre morfolojisi ve alkalin fosfataz üretimi açısından incelendi. Yaptığımız optimizasyon çalışmaları sonucuna daha az gözenek boyutu ve yoğun fibril yapısı nedeniyle %3'lük konsantrasyonda olan jellerde çalışmalar gerçekleştirildi. GALC7 hidrojeli içerisinde büyütülen hücrelerin sitotoksik bir etki yaratmadığını gösterildi. Hücrelerin hidrojel liflerine göre yönelim gösterdikleri ve belirgin bir sitoiskelet yapısı oluşturdukları tespit edildi. Kolorimetrik ALP tahlilinde her iki hücre grubunda benzer şekilde hem indüklenmiş hem de indüklenmemiş jel ortamında ekstraselüler ALP miktarının, petri kabında büyütülen hücrelere göre daha yüksek olduğu gösterildi. Sonuçta bu bulgular, GALC7 tabanlı hidrojellerin biyolojik uyumluluğu hücre büyümesini ve mineralizasyonu teşvik etme yetenekleri, sert doku mühendisliğinde kullanılma potansiyeli olduğunu göstermektedir. GALC7 hidrojellerinin hedeflenen doku rejenerasyonunda kullanılabilmesi, gelecekteki doku mühendisliği ve rejeneratif tıp uygulamaları için umut verici bir alan olabilir.
Özet (Çeviri)
Hard tissue engineering is a multidisciplinary field that focuses on the repair and restoration of hard tissues such as bone, cartilage, and teeth. One fundamental characteristic of these tissues is their ability to withstand pressure and weight through the mineralization of their extracellular matrices. The goal of tissue engineering is to develop novel methods to guide the mineralization process of these tissues. Additionally, the development of a three-dimensional porous scaffold to assist in tissue regeneration is of great importance. Optimizing the scaffold's geometry, pore size, and high porosity are crucial for promoting tissue formation and accommodating cell proliferation. The aim of our thesis work is to investigate the in vitro potential use of GALC7- based hydrogels as scaffolds for hard tissues. In line with this objective, the optimization of the hydrogel was initially performed considering suitable pore size and self-supporting properties. Cytotoxicity, cell morphology, and alkaline phosphatase production were examined using SaOS-2 cell line and human dental pulp stem cells. Based on our optimization studies, investigations were conducted on hydrogels with a concentration of 3% due to their smaller pore size and dense fibril structure. It was demonstrated that the cells grown within GALC7 hydrogel did not exhibit cytotoxic effects. The cells showed alignment with the hydrogel fibers and formed a distinct cytoskeletal structure. In the colorimetric ALP assay, it was shown that both cell groups exhibited higher extracellular ALP levels in both induced and non-induced gel environments compared to cells grown in petri dishes. In conclusion, these findings demonstrate the biological compatibility of GALC7-based hydrogels and their ability to promote cell growth and mineralization, indicating their potential for use in hard tissue engineering. The ability to utilize GALC7 hydrogels in targeted tissue regeneration may offer a promising avenue for future applications in tissue engineering and regenerative medicine.