Hypercium hyssopifolim chaix subs.elangatum (Ledeb.) Woron var. Elongatum'un toprak üstü kısımlarının fitokimyasal olarak araştırılması.
Phytochemical investigation of the aerial parts of hypericum hyssopifolium chaix subsp.elongatum (ledeb.) Woron var elongatum
- Tez No: 96384
- Danışmanlar: PROF. DR. MANSUR HARMANDAR, DOÇ. DR. VAHİT BİLALOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Guttiferae (Hypericaceae) familyasının bir üyesi olan Hypericum cinsinin Türkiye florasında 80 kadar türü yetişmektedir. Ksanton ve flavonoidlerce zengin Hypericum cinsi antidepresan, antihelmintik, antibakteriyel, antispazmatik, antivirütik ve antitumor aktiviteye sahiptir. Halk hekimliğinde ise sarılık, ishal, ülser ve yara tedavisinde kullanılmaktadır. Hypericum perforatum Avrupa' da antidepresan ilaç olarak günümüzde yaygın bir kullanıma sahiptir. Hypericum hyssopifolium Chaix subsp. elongatum (Ledeb.) Woron var. elongatum bitkisi üzerinde fitokimyasal bir araştırma yapmak için, toprak üstü kısımları gölgede kurutuldu ve metanol ile ekstrakte edildi. Metanol ekstraktı suda çözüldü ve sırası ile petrol eteri, kloroform, etil asetat ve n-butanol ile yeniden tüketildi. Petrol eteri ve etil asetat ekstreleri üzerinde kolon kromatografisi ve ince tabaka kromatografısi yöntemleri kullanılarak yapılan izolasyon ve saflaştırma işlemlerinin sonunda bir alifatik ester, iki fitalik asit esteri, bir steroid ve yedi flavonoid olmak üzere toplam 1 1 bileşik izole edildi. UV, İR, MS, 1H-NMR, 13C-NMR, APT 13C-NMR ve 2D-NMR spektroskopisi yöntemleriyle 10 bileşiğin molekül yapısı; n-dotriakontanil hekzadekanoat (HES), bis (2-metil heptil) fıtalat (HFA-1), p-sitosterol (HST), 13,118-biapigenin (volkensiflavon) (HFL-1), kuersetin (HFL-2), hiperozit (HFL-3), juglanin (HFL-4), avikularin (HFL-5), astragalin (HFL-6) ve kuersetin 3-0-(3-D-galaktapiranoz-7-0- p-D-glukopiranozit (HFL-7) olarak aydınlatıldı. n-Dotriakontanil hekzadekanoat (HES) ve bis (2-metil heptil) fitalat (HFA-1) ilk defa tarafımızdan izole edilmiş ve yapısı aydınlatılmış yeni doğal bileşiklerdir. Yapısı henüz tam olarak aydınlatılmayan HFA-2 bileşiğinin, UV, İR, MS ve NMR yöntemleriyle, bir fitalik asit esteri olduğu tespit edildi. HFA-2' in molekül yapısının aydınlatılması üzerine çalışmalarımız devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There are some eighty species of Hypericum genus, a member of Guttiferae (Hypericaceae), growing in Turkey flora. Hypericum genus which is a rich source of xanthones and flavonoids possess antidepressive, antihelmintic, antibacterial, antispazmatic, antiviral and antitumor activities. It is used in folk medicine for the treatment of infectious hepatitis, diarrhea, gastric ulser and wounds. Hypericum perforatum is now widely used in Europe as antidepresant drugs. For phytochemical investigation, the aerial parts of Hypericum hyssopifolium subsp. elongatum were dried in shadow and extracted with methanol. The methanolic extract was dissolved in water and reextracted with petroleum ether, chloroform, ethyl acetate and n-butanol, respectively. Using column and thin layer chromatographic methods, 11 compounds consisting of one aliphatic ester, two phthalic acid esters, one steroid and seven flavonoids were isolated from petroleum ether and ethyl acetate extracts. The structures of ten compounds were elucidated as n-dotriacontanylhexadecanoate (HES), bis(2- methylheptyl) phthalate (HFA-1), p-sitosterol (HST), 13,118-biapigenin (volkensiflavone) (HFL-1), quercetin (HFL-2), hyperoside (HFL-3), juglanin (HFL-4), avicularin (HFL-5), astragalin (HFL-6) and quercetin 3-O-p-D- galactopyranoside-7-O-p-D-glucopyranoside (HFL-7) by means of UV, IR, MS, 1H-NMR, 13C-NMR, APT 13C-NMR and 2D-NMR spectroscopic methods, n- Dotriacontanylhexadecanoate (HES) and bis(2-methylheptyl) phthalate (HFA-1) are new natural compounds for the first time isolated and established by our group. On the basis of UV, IR, MS and NMR methods, HFA-2 was established as a phthalic acid ester, but the structure of it has not been yet elucidated. Further investigations on the elucidation of HFA-2 compound are currently continuing.