Kronik hepatit b (khb) hastalarında anti-viral tedavi etkinliği ve etkinliğine etki eden faktörlerin retrospektif olarak incelenmesi (gerçek yaşam verileri)
Comparable efficacy of anti-viral therapy and predictors of response in treatment of patients with chronic hepatitis b: A retrospective & real life study
- Tez No: 490048
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN CAVİT ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Hepatit B enfeksiyonu tüm dünyada yaygın ve önemli bir sağlık sorunu oluşturmaktadır. Kronik hepatit B hastalarının %15‐45'inde yaşamları boyunca ciddi sekeller; fulminan karaciğer yetmezliği, siroz ve HCC oluşturabilmektedir. Kronik HBV enfeksiyonunda tedavinin amacı siroz ve/veya hepatosellüler karsinom gibi geriye dönüşümsüz hasarların oluşmasını engellemektir. Günümüzde bu amaca yönelik iki grup ilaç kullanılmaktadır: I.İmmun modülatörler (alfa interferon ve pegillenmiş formları) II.Viral polimeraz inhibitörleri (nükleozid ve nükleotid analogları). Çalışmamızda KHB hastalarında tedavi yanıtı ve yanıta etki eden faktörleri araştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Gastroentroloji Polikliniği'nimizde izlenen Kronik Heptit B hastalığı tanısı bulunan yaşları 21-87 arasında olan, HBeAg pozitif ve negatif olup gözlem süresi en az 2 yıl olan toplam 445 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların dosya kayıtlarından retrospektif olarak demografik ve laboratuvar verileri elde edilmiştir. Başlangıçta hastalar tedavi etkinliğini değerlendirmek için HBV DNA >2000 ve HBV DNA 2000 grubunda ve %27.2'si (n=121) HBV DNA 2000 grubunda tedavi öncesi ALT ve HBV DNA düzeyleriyle tedavi sonrası 48. aydaki düzeyler karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı düşüş sağlanmıştır (p45 yaş ve tedavi türü bağımsız risk faktörler olarak bulundu. Tartışma ve Sonuç: Antiviral tedavisi alan kronik hepatit B tanılı hastaların, 48. ay tedavi sonrası etkin virolojik (IFN
Özet (Çeviri)
Introduction & Objective: Chronic hepatitis B (CHB) is a significant health problem worldwide that may cause serious complications such as cirrhosis, liver failure and hepatocellular carcinoma (HCC) in 15‐45% of chronically infected patients. The aim of treatment in CHB is to prevent HBV-related mortality such as end stage liver disease, cirrhosis and HCC. To date, two categories of therapeutic agents are currently available for the treatment of CHB; I-Immunomodulatory agents (interferon-alpha & pegylated interferon-alpha) II-Viral polymerase inhibitors (oral nucleos(t)ide analogues-NAs). The aim of this retrospective study of real life practice was to compare the cumulative virological, serological and biochemical responses to antiviral agents and the factors that effect the treatment in a gruop of HBeAg-positive & negative CHB patients with a high viral load (%50= >6 log10), over 48 month of time. Material & Methods: A total of 445 patients diagnosed with CHB, who were positive & negative for HBeAg, between the ages of 21-87 were followed-up for at least 2 years in Gastroenterology Outpatient Clinic of Marmara University Pendik Education & Research Hospital were included in the study. Demographic and laboratory data were obtained retrospectively from the medical records of the patients. Patients were preliminarily divided into two groups as HBV DNA >2000 and HBV DNA 2000 and 27.2% (n=121) in HBV DNA 2000 gruop, serum ALT and HBV DNA levels before and at month 48 of treatment were compared for biochemical and virological responses and were found statistically significant difference between them (p45 and antiviral type were independent predictors for one year virologic response. Discussion & Conclusions: All of the patients with CHB were follow-up to 48 months. As most of the patients achieved virological (except IFN