Lifli polimer kompozit malzemeler ile güçlendirilen beton numunelerin basınç dayanımına lif türü ve sarım sayısının etkisinin deneysel ve analitik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the effect of fiber type and number of layers on the compressive strength of concrete samples reinforced with fiber polymer composite materials by experimental and analytical methods
- Tez No: 811279
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, lifli polimer kompozit malzemeler ile güçlendirilen beton numunelerin basınç dayanımına lif türü ve sarım sayısının etkisinin deneysel ve analitik yöntemlerle incelemesi yapılmıştır. Gerçekleştirilen tez çalışması üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, beton/betonarme yapıların sonlu eleman modeli hakkında yapılan çalışmalara, yapıların veya yapı elemanlarının onarılması veya lifli polimer kompozit malzemelerle güçlendirilmesi hususunda yapılan çalışmalara, lifli polimer kompozit malzeme hakkında genel bilgilere, geliştirilen malzeme modellerine ve bu bağlamda oluşturulan formülasyonlara yer verilmektedir. İkinci bölümde; tez kapsamında yapılan çalışmalar ve bu çalışmalardan elde edilen bulgulara yer verilmektedir. İkinci bölümde yapılan çalışmalar üç kısma ayrılmıştır. İlk kısımda; laboratuvar ortamında deneylerde kullanılacak olan beş adet numunenin üretimi gerçekleştirilmiştir. İkinci kısımda; üretimi gerçekleştirilen silindir beton numunelere laboratuvar ortamında lifli polimer kompozit kumaşlarla farklı lif türü ve farklı sarım sayısı parametrelerine bağlı olarak güçlendirme işlemi uygulanmıştır. Üçüncü kısımda; güçlendirme uygulanan numunelerin basınç testleri gerçekleştirilmiştir. Üçüncü bölümde ise; tez çalışmasından elde edilen sonuçlara ve önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the effect of fiber type and number of layers on the compressive strength of concrete samples reinforced with fiber-reinforced polymer composite materials is investigated by experimental and analytical methods. The thesis study consists of three main parts. In the first chapter, studies on the finite element model of concrete/reinforced concrete structures, studies on repairing structures or structural elements or strengthening them with fibrous polymer composite materials, general information about fibrous polymer composite material, material models developed and formulations created in this context are given. In the second chapter; The studies carried out within the scope of the thesis and the findings obtained from these studies are included. The work done in the second chapter is divided into three parts. In the first part; The production of five samples to be used in experiments in the laboratory environment was carried out. In the second part; Reinforcement process was applied to the cylindrical concrete samples produced in the laboratory with fiber polymer composite fabrics depending on different fiber type and different layers number parameters. In the third part; Compression tests of the reinforced specimens were carried out. In the third chapter; The results and recommendations obtained from the thesis study are given.