Laparoskopik batın cerrahisi geçiren obez hastalarda bis monitörizasyonu eşliğinde normal akım / düşük akım ve tiva anestezinin postoperatif kognitif fonksiyona etkisi
The effect of normal flow / low flow and tiva anesthesia with bis monitoring on postoperative cognitive function in obese patients undergoing laparoscopic abdominal surgery
  1. Tez No: 811280
  2. Yazar: AHMET TUNCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENİYYE ÜLGEN ZENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Postoperatif kognitif disfonksiyon (POKD) hastaların hastanede kalış süresini, hastane giderlerini artırmakta ve yüksek mortalite ile ilişkilidir. Hastaneden taburcu olduklarında bile POKD olan hastalarda bir yıl içinde ölüm riskinin daha fazla olduğu bildirilmiştir. POKD'nin herhangi bir yaşta ortaya çıkabileceğini, 60 yaşın üzerindeki hastalarda ancak daha uzun sürme eğiliminde olduğunu ve günlük yaşamı ve işe dönüşü daha ciddi şekilde etkilediği belirtilmiştir. Bu verilere ek olarak vücut kitle indeksi (VKİ) >30 kg/m1 olan hastaların VKİ ≤30 kg/m1 olan hastalara göre POKD riskinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle amacımız: Bispectral indeks (BİS) monitörizasyonu yapılan laparoskopik batın cerrahisi geçirecek olan obez hastalarda genel anestezi seçenekleri olan Düşük Taze Gaz Akımlı (TGA) Sevofluran/Normal Taze Gaz Akımlı (TGA) Sevofluran ve Total İntravenöz Anestezinin Mini Mental Durum Testi (MMDT) değerlendirilmesi ile POKD üzerine etkilerini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Postoperative cognitive dysfunction (POCD) increases the length of hospital stay, hospital costs and is associated with high mortality. Even after hospital discharge, patients with POCD have been reported to have a higher risk of death within one year. It has been reported that POCD can occur at any age, but tends to last longer in patients over 60 years of age and more severely affects daily life and return to work. In addition to these data, patients with a body mass index (BMI) >30 kg/m2 were found to have a higher risk of POCD than patients with a BMI ≤30 kg/m2. Therefore, our aim: To investigate the effects of general anesthesia options, Low Fresh Gas Flow (LFGF) Sevoflurane/Normal Fresh Gas Flow (FGF) Sevoflurane and Total Intravenous Anesthesia on POCD by Mini Mental State Test (MMST) evaluation in obese patients undergoing laparoscopic abdominal surgery who are monitored using the Bispectral Index (BIS).