Thinking spatially: Reasons behind success in high school transition exam scores
Mekânsal düşünme: Liseye geçiş sınavı puanlarındaki başarının arkasında yatan nedenler
- Tez No: 811335
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MELİH PINARCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu çalışma, sosyo-ekonomik değişkenlerin 2015 ve 2019 yıllarında eğitim çıktılarından biri olarak görülen ilçe düzeyinde ortaöğretim kurumlarına geçiş sınavı puanları üzerindeki etkisinin mekânsal değişimlerinin incelenmesine odaklanmaktadır. Sınav puanları, bir ilçenin beşeri sermayesinin vekil göstergesi olarak kullanılmıştır. Bu puanlardaki mekânsal farklılık nedenlerinin kapsamlı bir şekilde anlaşılmasının, hem nicel hem de nitel araştırma yöntemlerinin sıralı bir şekilde kullanılmasıyla daha açıklayıcı olarak sağlanacağı düşünülmüştür. Bu argümanı desteklemek için nicel aşamada; tanımlayıcı istatistikler gibi mekânsal olmayan ve küresel ve yerel mekânsal otokorelasyon, Sıradan En Küçük Kareler Regresyonu (OLS) ve Coğrafi Ağırlıklı Regresyon (GWR) gibi çeşitli mekânsal istatistiksel teknikler kullanılmıştır. OLS ve GWR analizlerinden elde edilen standart artık değerleri ve mekansal otokorelasyon istatistikleri beraber değerlendirilerek sınav puanlarındaki başarılarının ardındaki nedenleri kapsamlı bir şekilde anlamak için belirlenen üç ilçeye odaklanmaya karar verilmiştir. Bu ilçeler Giresun iline bağlı Piraziz, Muğla iline bağlı Dalaman ve Diyarbakır iline bağlı Kayapınar'dır. Çalışmanın ikinci aşamasında, her ilçedeki eğitim paydaşlarıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşme formları, hem iç hem de dış faktörleri inceleyerek süreci anlamak için geliştirilmiştir. İç Faktörler; sosyal sermaye ve yerel kültür, işbirliği, kurumlar arası birlikte iş yapmak ve bölgeye özgü istihdam fırsatları olmak üzere dört ana kategoriden oluşmuştur. Dış faktörler ise göç ile soylulaştırmayı kapsayan çekim etkisi ve diaspora olmak üzere iki kategoride ele alınmıştır. Kapsamlı analizlerden elde edilen bulguların, mevcut literatüre önemli bir katkı sağlayarak eğitim paydaşlarına ve politika yapıcılara rehberlik etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study centres on the examination of the influence of socio-economic factors on scores of large scale national transition exam to high school institutions within all districts throughout Türkiye during the period spanning from 2015 to 2019 for examining spatial variations in this context. The exam scores were utilised as a proxy measure for the human capital of a given district. The present research argues that there exist spatial variations in the educational outcomes of districts, and a comprehensive understanding of the underlying reasons can be achieved through the integration of both quantitative and qualitative research methods in a sequential manner. Various non-spatial and spatial statistical techniques were employed to bolster arguments, including descriptive statistics, global and local spatial autocorrelation, Ordinary Least Square Regression (OLS), and Geographically-weighted Regression (GWR) in quantitative phase. The standard residual values from the OLS and GWR analyses and spatial autocorrelation statistics were evaluated together and it was decided to focus on the three identified districts to gain a comprehensive understanding of the reasons behind their success regarding exam scores. These districts were Piraziz in the province of Giresun, Dalaman in the province of Muğla, and Kayapınar in the province of Diyarbakır. The second phase of the study involved qualitative research in three districts, which was carried out by conducting in-depth interviews with educational stakeholders in each district. The interview forms were devised to comprehend the process by examining both internal and external factors. The classification of Internal Factors was comprised of four primary categories, namely social capital and local culture, collaboration, cooperation among institutions and location-specific employment opportunities. The assessment of external factors was conducted through the categorization of two primary themes: diaspora and the pulling effect, encompassing migration and gentrification. The findings of the comprehensive analyses are anticipated to provide a substantial contribution to the existing body of literature, offering guidance to education stakeholders and policy makers alike.