Diyabetik mikrovasküler komplikasyonu olan ve olmayan hastaların MPV ve sensitif CRP düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of MPV and sensitive CRP levels in patients with and without diabetic microvascular complications
  1. Tez No: 811342
  2. Yazar: EKMEL BURAK ÖZŞENEL
  3. Danışmanlar: DR. FUAT ŞAR, DR. BURCU HACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Diyabet toplumun önemli bir kısmını etkileyen ve özellikle komplikasyonlarıyla önemli bir morbidite-mortalite sebebi olan bir hastalıktır. Çalışmamızda diyabetik hastaların takipleri sırasında istenecek MPV ve hsCRP gibi tetkiklerin aslında komplikasyon gelişimi hakkında bizleri uyarıcı parametreler olarak değerlendirilebileceğine dikkat çekmek istedik. Materyal ve Metot: Haseki E.A.Hastanesi diyabet polikliniğinden takipli 139 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastalar mikrovasküler komplikasyonu olan (vaka) ve olmayan (kontrol) olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların kreatinin, Hba1c, hemogram, hsCRP, albümin, trigliserit ve total-hdl-ldl kolesterol düzeyleri çalışıldı. Yaş, diyabet yaşı, vücut kitle indeksi ve bel çevreleri değerlendirildi. Hastaları gruplarken dikkate alınan mikrovasküler komplikasyona dair bilgilerine (göz dibi incelemesi-24 saatlik idrar tetkiki) dosyaları incelenerek ulaşıldı. Bulgular: Vaka grubu 49 kadın 34 erkek olmak üzere 83 kişiydi. Kontrol grubu ise 32 kadın 24 erkek 56 kişiydi. Vaka grubunun yaş, diyabet süresi, hemoglobin, hematokrit, kreatinin ve HbA1c değerleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti. Ayrıca vaka grubunun albumin değeri de kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede düşük bulundu. Ancak hsCRP ve MPV değerleri konusunda gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç: Diyabetik hastalarda MPV ve hsCRP değerleri yükselmekle birlikte bunların mikrovasküler komplikasyonlarla direkt ilişkisi saptanmamıştır. Ancak bu parametrelerin kötü kan şekeri regülasyonu ile olan ilişkisi nedeniyle kan şekeri kontrolü kötü hastalarda retinopati ve nefropati gelişimi riski açısından bir gösterge olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes affects patients especially with its complications. We tried to draw attention to the fact that MPV and hsCRP can be evaluated as warning parameters in terms of development of complications. Methods: 139 patients included in our study who were being followed up in Haseki Hospital Diabetes Outpatient Clinic. 83 patients (49 female, 34 male) with microvascular complications composed case group. 56 patients (32 female, 24 male) without microvascular complications composed control group. Creatinine, HbA1c, hemogram, hsCRP, albumin, triglyceride and total-HDL-LDL cholesterol levels of the patients were measured. Age, diabetes age, BMI and waist circumference were also evaluated. Information about microvascular complications (fundoscopic examination or 24-hour urine investigation) was obtained by examining the patient files. Results: The age, diabetes age, hemoglobin, hemotocrit, creatinine and HbA1c values of case group were significantly higher compared to the control group. In addition, the albumin value of the study group was lower compared to the control group. Conclusion: In diabetic patients MPV and hsCRP levels increaes but a direct relation of this increase with microvascular complications wasn't determined. Although these parameters can be an indication of rethinopathy-nephropathy development risk in diabetic patients, because of their relation with bad blood glucose regulation.