Konak agora bölgesinde yaşayan göçmenlerde gıda güvencesizliği varlığı ve ilişkili etmenler
Food insecurity and related factors among migrantsliving in konak agora region
  1. Tez No: 811343
  2. Yazar: DİCLE DİLAN SALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ŞİMŞEK KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmanın amacı, İzmir İli Konak İlçesi'nin Agora Bölgesi'nde yaşayan göçmenlerde gıda güvencesizliği varlığını saptamak ve ilişkili etmenleri belirlemektir. Araştırma kesitsel tiptedir. Evren Ocak- Nisan 2022 tarihinde Konak Agora Bölgesinde göçmenlerin yaşadığı hanelerdir. Bilinmeyen evrende %50 sıklık, %6.0 hata payı, %95 güven düzeyinde en az örnek büyüklüğü 267 olarak hesaplanmıştır. Agora Bölgesindeki tüm sokaklar tek tek dolaşılıp ulaşılan hanelerden yüz yüze veri toplanmıştır. Toplamda 300 haneye ulaşılmıştır. Bağımlı değişken gıda güvencesizliğidir ve iki ölçekle belirlenmiştir. Bağımsız değişkenler; sosyodemografik özellikler, hane özellikleri, ekonomik özellikler, sağlık algısı,Türkiye'de ve İzmir'de yaşama süresi, göç edilen ülke, dil yeterliliği, sosyal sermaye varlığı, gıda güvencesizliği algısıdır. Tanımlayıcı değişkenler yüzde dağılımı, ortalama±standart sapmaları ile sunulmuştur. Nedenselliği belirlemede Ki Kare analizi, t testi ve Lojistik Regresyon Analizi kullanılmıştır. Ulaşılan 300 kişinin ortalama yaşı 37.1±11.7 (18.0-76.0), %94.3'ü kadındır. Gıda güvencesizliği sıklığı Nutrition Survey of the Elderly in New York State (NSENY) ölçeğine göre %87 gıda güvencesizliği, Food Insecurity Experience Scale Survey Module (FIES-SM) ölçeğine göre % 39'unda ciddi gıda güvencesizliği, %7'sinde orta gıda güvencesizliği, %18.3'ünde hafif gıda güvencesizliği şekildedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the food insecurity and the related factors of immigrants living in the Agora Region of Konak district of Izmir province. The study was cross-sectional type. The universe was the households where immigrants were living in Konak Agora Region in between January-April 2022. Sample size was determined as 267 participants, with unknown universe, prevalence 50.0%, 6.0% error and 95%CI. The data was collected at homes via face-to-face interviews reached by wandering through all the streets in the Agora Region. A total of 300 homes have been reached. The dependent variable was food insecurity and determined by two scales. Independent variables were sociodemographic characteristics, household characteristics, economic characteristics, perception of health, lifetime spent in Turkey and İzmir, country of migration, language proficiency, presence of social capital, and perception of food insecurity. Descriptive variables were presented with percentage distribution, and mean±standard deviation. Chi-square analysis, t-test and Logistic Regression Analysis were used to determine causality. The mean age of the 300 people reached was 37.1±11.7 (18.0-76.0), 94.3% were women. According to the Nutrition Survey of the Elderly in New York State (NSENY) the frequency of food insecurity was 87%, and according to Food Insecurity Experience Scale Survey Module (FIES-SM) the frequency of severe food insecurity was 39%, moderate food insecurity was 7%, and mild food insecurity was 18.3%.