Dissecting the effect of viscosity of deep eutectic solvents on the structure and dynamics of thermostable lipases
Derin ötektik çözücülerin viskozitesinin termostabil lipazlarin yapisi ve dinamiği üzerindeki etkisinin i̇ncelenmesi
  1. Tez No: 811356
  2. Yazar: ZEYNEP KAVALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL TİMUÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biyokimya, Biyoteknoloji, Biostatistics, Biochemistry, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Biyoinformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Lipaz, lipitlerin karboksilik ester bağlarının hidrolizini katalize eder. Bu enzim, katalitik karmaşıklığını gösteren, yalnızca tek bir aktif bölge ile çok çeşitli reaksiyonları katalize edebilir. Derin ötektik çözücü (DES), organik çözücülerin aksine toksik değildir, uçucu değildir, yanıcı değildir, ucuzdur, biyolojik olarak parçalanabilir ve hazırlanması kolaydır. Lipaz katalizli reaksiyonlar için etkili bir şekilde kullanılmıştır. Farmasötik, biyoyakıt ve zirai kimyasalların üretimi lipaz uygulamalarının örnekleridir. DES, bir hidrojen bağı alıcısı ve bir hidrojen bağı donörü karıştırılarak hazırlanabilir. Bir hidrojen bağı ağı oluştururlar ve bununla sıvı olarak kalır. DES, bir enzimatik reaksiyonda çözücü, substrat ve hem çözücü hem de substrat olarak kullanılabileceği için çok önemlidir. DES'ler çok viskozdur ve enzimlerin çalışması için esnekliğe ihtiyacı vardır. Bu çalışmada, aynı konsantrasyon oranlarına sahip iki tip DES (gliselin ve etalin) karşılaştırılmıştır. Bununla birlikte, aynı konsantrasyondaki farklı DES türlerinin lipazın stabilitesini nasıl etkileyeceği ve solvent yapısının nasıl değişeceği hesaplamalı yöntemlerle kontrol edildi. Sistemler hazırlandı, açık lipaz %100 gliserol, gliselin 2:1 ve 6:1, etalin 2:1 ve 6:1 içinde çözüldü. Ethalin bazlı DES, solvent viskozitesi ile lipaz hareketliliği arasında negatif bir korelasyon gösterirken gliselin bazlı DES, pozitif bir korelasyon gösterdi. Termoalkalofilik lipazlar, DES bazlı endüstriyel reaksiyonlarda umut vaat etmektedir. Bu tezin bulguları, çözücünün bileşiminin yanı sıra fizikokimyasal özellikleri uyarlayarak DES'lerde optimal lipaz stabilitesine ilişkin yeni bilgiler sağladı.
Özet (Çeviri)
Lipase catalyzes the hydrolysis of carboxylic ester bonds of lipids. This enzyme can catalyze a wide range of reactions with only a single active site, indicating its catalytic complexity. Deep eutectic solvent (DES) is non-toxic, non-volatile, non-flammable, inexpensive, biodegradable, and easy to prepare, unlike organic solvents. It has been effectively used for lipase-catalyzed reactions. Production of pharmaceuticals, biofuels and agrochemicals are examples of lipase applications. DES can be prepared by mixing a hydrogen bond acceptor and a hydrogen bond donor. They form a hydrogen bond network and with this, it stays as liquid. DES is very important as it can be used as a solvent, substrate and both solvent and substrate in an enzymatic reaction. DESs are very viscous, and enzymes need flexibility to work. In this study, two types of DES (glyceline and ethaline) are compared while having the same concentration ratios. With this, how different types of DES at the same concentration would affect the stability of lipase and how the solvent structure would change were checked using computational methods. The systems were prepared, open lipase was dissolved in glycerol 100%, glyceline 2:1 and 6:1, ethaline 2:1 and 6:1. Ethaline-based DES showed a negative correlation while glyceline-based DES showed a positive correlation between solvent viscosity and lipase mobility. Thermoalkalophilic lipases show promise in DES-based industrial reactions. Findings of this thesis provided novel insights into the optimal lipase stability in DESs by tailoring physiochemical properties as well as composition of the solvent.