Subkütanöz olarak siklosporin-A uygulanan sıçanlarda meydana gelen dişeti büyümesi üzerinde azitromisin ve klorheksidin kullanımının etkileri
The Effect of azithromycin and chlorhexidine application on the gingival enlargement in subcutanous cyclosporin A treated rats
- Tez No: 91391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
-103- OZET Bu çalışma azitromisin, klorheksidin (CHx) ve bunların birlikte kullanımlarının Siklosporin-A (CsA) kullanımına bağlı bir yan etki olarak oluşan dişeti büyümeleri üzerine etkilerini bir sıçan modeli üzerinde değerlendirmek amacıyla yapıldı. Çalışmada 55 adet sıçan 10'aıiı gruplara ayrılarak 1. gruba 40 gün süreyle subkutan CsA (45 mg/kg/gün) ve topikal klorheksidin; 2.gruba CsA ve oral yoldan Azitromisin, 3.gruba CsA, Chx ve Azitromisin, 4.gruba sadece CsA ve ö.gruba 40 gün süreyle CsA uygulaması sonrasında Azitromisin uygulaması yapıldı. Herhangi bir uygulama yapılmayan kontrol grubu (6.grup) da çalışmaya dahil edildi. Deney süresi sonunda sıçanlardan kan CsA seviyelerinin saptanması amacı ile kan örnekleri alındı. Sıçanların sakrifiye edilmesini takiben dişetinde hidroksiprolin tayini için yumuşak doku örnekleri elde edildi. Daha sonra sıçanların mandibulalan çıkartılarak %10'luk formaldehit solüsyonu içinde sabittendi. İşaretli slayt filmi şeritleri yardımı ile ışık mikroskobu altında molar bölgelerde cep derinliği ölçümleri yapıldı. Periodontal dokulardaki histolojik değişiklerin değerlendirilmesi amacıyla mandibulalar rutin histolojik takibe alındı. Elde edilen kesitlere çeşitli boyamalar uygulanarak ışık mikroskobisinde değerlendirilmeye alındı. Periodontal yapılar histomorfometrik olarak değerlendirildi. Cep derinliği ölçümleri, dişeti hidroksiprolin seviyeleri ve kan CsA seviyeleri açısından gruplar arasındaki ilişkiler varyans analizi yöntemi kullanılarak karşılaştırıldı. Cep derinliklerinin değerlendirilmesinde deney sonunda 4.
Özet (Çeviri)
-105- ABSTRACT This study is undertaken to evaluate the effect of Azithromycin, CHx and their combined use on the gingival overgrowth which may be observed as a side effect of CsA administration in a rat model. 50 young, male Spraque Dawley rats were used in the study and they were divided into 5 experimental groups such as: ISubcutanous CsA(45 mg/kg/day) + topical CHx, 2. CsA + azithromycin, 3.CsA+ CHx+ Azithromycin, 4. group CsA and S.Azithromycin treatment after 40 days. Rats without any administration were separated as the control group. At the end of the treatment period whole blood samples were collected from the rats in order to obtain blood CsA levels. After the sacrificiation of the rats, tissue samples were collected for the assessment of hydroxyproline levels. The mandibles of the rats were dissected and placed in %10 formaldehyde solution. The sulcus depths around the mandibular molars were calculated under stereo dissecting microscope using a printed color slide film as a probe. In order to assess the histological changes in the periodontal tissues, the mandibles were taken into routin histological examination and histological sections were analysed under light microscopy. Periodontal structures were analysed histomorphometrically. The relations between sulcus depths, gingival hydroxyproline levels and blood CsA levels were compared statistically using variance analysis.