Akciğer kanserlerinde lattice radyoterapi tekniğinin MİRT ve VMAT radyoterapi yöntemleri uygulanarak dozimetrik karşılaştırılması
Dosimetric comparison of lattice radiotherapy technique in LUNG cancers by applying İMRT and vMAT radi̇otherapy methods
- Tez No: 811391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı; büyük GTV (Gross Target Volume)'ne sahip, acil palyatif RT endikasyonu konulmuş akciğer kanserlerinin tedavisinde Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi (YART) ve Volümetrik Ayarlı Ark Terapi (VMAT) gibi ileri radyoterapi planlama metotlarının Lattice tedavi tekniğine uygulanıp hedef hacim içindeki Peak-valley doz dağılımının iki planlama tekniği arasında karşılaştırılması ve doz volüm histogramlarından yararlanarak kritik organların ve hedef dışı kritik organların aldığı dozlar da yine iki teknik arasında karşılaştırılmasıdır. 10 adet bulky GTV'ye sahip akciğer kanserli hastanın simülasyon BT (Bilgisayarlı Tomografi)'lerinin retrospektif olarak değerlendirmeye alındığı bu çalışmada, 2 farklı tedavi tekniğinden elde edilen değerler istatistiksel olarak karşılaştırılarak, aralarından avantaj ve uygulanabilirlik açısından optimum sonuçları veren tedavi tekniği saptanmaya çalışılmıştır. Her bir hasta için YART ve VMAT planları oluşturulmuş, hedef hacim doz dağılımı ve riskli organ dozları açısından değerlendirilmeye alınmıştır. Her bir planlamada 5 fraksiyonda 20 Gy tüm tümöre ve tümör volümü içinde oluşturulan her biri 1,5 cm çapa sahip, merkezden merkeze 3 cm mesafeli küre volümlerine eş zamanlı 60 Gy doz reçete edilmiş olup; sağ akciğer, sol akciğer, toplam akciğer, kalp, spinal kord riskli organ dozlarına, integral doza ve toplam MU değerlerine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; Comparison of the Peak-valley dose distribution in the target volume between the two planning techniques by applying advanced radiotherapy planning methods such as Intensity Modulated Radiotherapy (IMRT) and Volumetric Modulated Arc Therapy (VMAT) to the Lattice treatment technique in the treatment of lung cancers with large GTV (Gros Target Volume) and emergency palliative RT indication. and dose volume histograms, the doses received by critical organs and non-target critical organs are also compared between the two techniques. In this study, in which the simulation CT (Computed Tomography) scans of 10 lung cancer patients with bulky GTV were evaluated retrospectively, the values obtained from 2 different treatment techniques were compared statistically, and the treatment technique that gave the optimum results in terms of advantage and applicability was tried to be determined. IMRT and VMAT plans were created for each patient, and the target volume was evaluated in terms of dose distributions and doses of organs at risk. In each planning, a dose of 20 Gy for the entire tumor in 5 fractions and 60 Gy for the sphere volumes formed in the tumor volume each with a diameter of 1.5 cm and a distance of 3 cm from the center to the center was prescribed simultaneously. Right lung, left lung, whole lung, heart, spinal cord risk organ doses, integral dose and total MU values were evaluated.