İnsan hakları hukuku bağlamında telif hakkı ve ifade özgürlüğü
In the context of human rights copyright and freedom of speech
- Tez No: 811398
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR BURAK GEMALMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Telif hakkı farklı hukuk sistemlerince farklı temel haklara dahil edilse de en geniş kabul gören şekliyle mülkiyet hakkına dahil kabul edilir ve insan hakları hukukunda mülkiyet hakkı kapsamında korunur. Korudukları değerler, hakların kapsamı ve uygulamaları değerlendirildiğinde birbirleriyle yakın temasta olan bu haklar kimi zaman da birbirlerinin alanlarına müdahale eder. Her ikisinin de insan hakları sistemine dahil olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu iki hak arasındaki ilişki insan hakları temel alınarak incelenecektir. Önce hakların niteliği ve kapsamı belirlenecek ardından birbirlerinin alanlarına ne şekilde müdahale ettikleri ortaya konmaya çalışılacaktır. Devamında haklar arası çatışma olup olmadığı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi'nin kararları başta olmak üzere, çeşitli yargı kararları ışığında ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Although copyright is included in different fundamental rights by different legal systems, it is considered to be included in the most widely accepted form of property right and is protected under the right of property in human rights law. When the values they protect, the scope of the rights and their applications are evaluated, these rights, which are in close contact with each other, sometimes interfere with each other's fields. Considering that both are included in the human rights system, the relationship between these two rights will be examined on the basis of human rights. First, the nature and scope of the rights will be determined, and then how they interfere with each other's fields will be tried to be revealed. Subsequently, whether there is a conflict between rights will be revealed in the light of various judicial decisions, especially the decisions of the European Court of Human Rights and the Turkish Constitutional Court.