Futbol altyapı organizasyonları yönetim sorunlarının çok kriterli karar verme yöntemi ile incelenmesi
Investigation of football infrastructure organizations management problems with multi-criteria decision making
  1. Tez No: 811397
  2. Yazar: AYBERK EGE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY UTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Futbol dünyada olduğu gibi Türkiye'de de endüstriyel boyuta ulaşmış ve popüleritesi yüksek olan bir spordur. Futbolun bu popüleritesi, oynayan ve izleyenine keyif, heyecan, başarı ve başarısızlık gibi duyguları beraber yaşatırken, beraberinde de kulüplere birçok sorumluluk getirmiştir. Bu sorumluluk kulüplere kaynak yaratmayı, yaratılan kaynakların iyi şekilde yönetilmesini ve sportif başarının yakalanmasını amaçlamaktadır. Amaçlanan sportif başarı, kulüplerin yaşamlarını sürdürebilmeleri, ihtiyacı olan sporcuları dışa bağımlı olmadan kendi bünyesinde yetiştirebilmeleri altyapı organizasyonlarını yürütmelerine bağlıdır. Kulüpler sürdürülebilirliklerini bu altyapı organizasyonları ile yaşatmaya çalışırken aynı zamanda bu süreçte altyapı çalışmalarında birden fazla sorunlar yaşamaktadır. Bu araştırmanın amacı Türkiye'de altyapı organizasyonlarında yaşanan yönetim sorunlarını literatür kaynaklı araştırıp altyapı koordinatörleri ile yapılan görüşmeler sonucunda sorunları önceliklendirmek ve bu sorunlara yönelik önerilerde bulunmaktır. Araştırmanın yönteminde, çok kriterli karar verme yöntemlerinden SWARA kullanılmıştır. SWARA yönteminde,“Tesis ve Materyal Eksikliği”,“Ekonomik Sorunlar”,“Tesise Ulaşım”,“Sporcuların Okul Çıkış Saatlerinin Geç Olması”,“Antrenör İstihdamı”,“Federasyon Kararları”ve“Kulübün Yönetsel Sorunları”olmak üzere toplamda 7 kriter incelenmiştir. Bu kriterler, 7 futbol kulübünün deneyimli koordinatörlerine yüz yüze görüşme neti̇cesi̇nde değerlendirilmiştir. Yapılan görüşmeler sonucunda, altyapı organizasyonları yönetim sorunlarında öncelik sıralamasına göre ilk sırada“Tesis ve Materyal Eksikliği”kriterinin yer aldığı görülmüştür. Araştırma, futbol altyapı organizasyonları için yaşanan öncelikli sorunun, futbolun oynanması için gerekli olan tesis eksikliği yönetim sorununu ortaya koymaktadır. Araştırmada ortaya çıkan bu sorunlar, çözüm önerileri sunularak ülke futboluna katkı sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Football is a sport that has reached an industrial dimension and has a high popularity in Turkey as well as in the world. While this popularity of football brings joy, excitement, success and failure to the players and the audience, it also brought many responsibilities to the clubs. This responsibility aims to create resources for the clubs, to manage the created resources well and to achieve sportive success. The intended sportive success depends on the ability of the clubs to survive, to train the athletes in need without being dependent on foreign sources, and to run the infrastructure organizations. While clubs try to maintain their sustainability with these infrastructure organizations, they also experience multiple problems in infrastructure works in this process. The aim of this research is to research the management problems experienced in infrastructure organizations in Turkey based on the literature, to prioritize the problems as a result of the interviews with the infrastructure coordinators and to make suggestions for these problems. SWARA, one of the multi-criteria decision making methods, was used in the research method. In the SWARA method, a total of 7 criteria were examined, including“Lack of Facilities and Materials”,“Economic Problems”,“Access to the Facility”,“Athletes' Late School Hours”,“Trainer Employment”,“Federation Decisions”and“Administrative Problems of the Club”. . These criteria were evaluated as a result of face-to-face interviews with the experienced coordinators of 7 football clubs. As a result of the interviews, it has been seen that the criterion of“Facility and Material Deficiency”is in the first place according to the priority order in infrastructure organizations management problems. The research reveals the primary problem for football infrastructure organizations, the lack of facilities necessary for football to be played, the management problem. These problems, which emerged in the research, were tried to contribute to the country's football by offering solutions.