Developing existing residential buildings by photovoltaic modules; case study Zuwarah - Libya
Mevcut konut bınalarının fotovoltaık modullerle geliştırilmesine yönelık örneklem çalışma, Zuwarah - Lıbya
  1. Tez No: 811434
  2. Yazar: MARIM M A BAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET IRKLI ERYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, fotovoltaik modüller kurarak mevcut konut binalarını geliştirme olasılığını incelemeyi amaçlamaktadır. Enerji kaynakları, fotovoltaik sistemler ve entegrasyon yöntemleri için teorik çerçeve tanıtıldı. Fotovoltaik modüller, Zuwarah şehrindeki mevcut binalarla farklı şekillerde entegre edilmiştir: işlevsel rol oynamak için bina çatısında ve estetik rol için cephelerde. Libya vatandaşının konutlara güneş enerjisi sistemleri kurma konusundaki farkındalığını ölçmek için gerekli bilgileri toplamak amaciyla bir anket geliştirilmiş, ve114 adet uygulanmiştir. Zuwarah şehrinde fotovoltaik sistemlerin kullanılmasının önündeki en önemli engeller, halkın bilinçsizliği, maliyeti, hibe ve kredi gibi teşviklerin olmaması ve ucuz kamu elektriğidir
Özet (Çeviri)
This work aims to study the possibility of developing existing residential buildings by installing photovoltaic modules. Theoretical framework for the energy resources, photovoltaic systems and the integration methods have been introduced. The photovoltaic modules have been integrated with existing buildings in Zuwarah city in different ways: in the building roof to perform functional role, and in façades for aesthetic role. In order to measure the Libyan citizen's awareness about installing solar systems on residential buildings, a questionnaire has been developed to collect the necessary information, 114 questioners have been retrieved from the study population. The most important obstacles preventing the use of photovoltaic systems in Zuwarah city are the people's lack of awareness, the material cost, the absence of incentives such as grants and loans, and the cheap public electricity.