Akd-i Fahr-i Kainat min Hatîceti'l-Kübrâ (İnceleme- tenkitli metin- dizin- tıpkıbasım)
Akd-i Fahr-i Kâinât min Hatîceti'l-Kübrâ (A textual analysis- critical text-indeks-facsimile)
  1. Tez No: 811444
  2. Yazar: ELİF SAKARYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT BİLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 401
Özet
Hz. Muhammed ve Hz. Hatice'nin evliliği, peygamberliğin gelişi ve yayılması etrafında gelişen olaylar, manzum ve mensur birçok esere konu olmuştur. İnsanlara yararlı olmak, öğretici olmak ve dua almak amacıyla kaleme alınan eser üzerine çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada da bahsi geçen eserin on üç adet farklı nüshası olduğu tespit edilmiş ve bu elde edilen nüshalar karşılaştırılarak bir tenkitli metin oluşturulmuştur. Tenkitli metnin yanı sıra metin, şekil ve muhteva bakımından incelenmiş; dil içi çevirisi yapılmış ve dizin oluşturularak inceleme tamamlanmıştır. Metinde üzerinde durulan en önemli unsur kişi ve olay örgüsüdür. Kişi olarak metinde en çok bahsedilen iki isim Hz. Muhammed ve Hz. Hatice'dir. Zaman ve mekân açısından bakıldığında bu unsurların detaylı bir biçimde metne yansıtılmadığı görülmektedir. Metinde, Eski Anadolu Türkçesi (EAT) ile Osmanlı Türkçesinin özelliklerinin birlikte kullanıldığı görülmektedir. Yazılış amacı bakımından metin, sade bir dille kaleme alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Hz. Muhammad and the events surrounding Hz. Hatice's marriage, the coming and spreading of the prophethood, has been the subject of many works in prose and prose. Various studies have been carried out on the work, which was written in order to be useful to people, to be instructive and to pray. In this study, it was determined that there were twelve different copies of the mentioned work, and a critical text was created by comparing these obtained copies. In addition to the critical text, the text has been examined in terms of form and content; Intra-language translation was made and the review was completed by creating an index. The most important element emphasized in the text is the person and the plot. The two names most mentioned in the text as a person are Hz. Muhammad and Hz. It is Hatice. In terms of time and space, it is seen that these elements are not reflected in the text in detail. In the text, it is seen that the features of Old Anatolian Turkish (EAT) and Ottoman Turkish are used together. In terms of the purpose of writing, the text has been written in a plain language.