İş döngüsünde sosyal harcamalar
Social expenditures over the business cycle
  1. Tez No: 811443
  2. Yazar: EDA BÜYÜKNALÇA BİLMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞAÇAN DEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, seçilmiş 29 OECD ülkesinde kamunun sosyal harcamalarının iş döngüsü özelliklerini 1999-2019 dönemi için, ilk kez Hansen (1999) tarafından önerilmiş, panel eşik regresyon modeli kullanarak keşfetmektir. Benimsenmiş olan ampirik yöntem, belirli bir değişkendeki bir (ya da daha fazla) kritik eşik değer(ler)ine bağlı olarak ortaya çıkan farklı rejimler altında tahmin edilen katsayıların, bu farklı rejimlere göre değişebilmesine olanak tanıyan doğrusal olmayan bir tahmin metodolojisini ima etmektedir. Bu çalışmadan elde edilmiş olan bulguların orijinalliği, ilgili ampirik yöntemi, iş döngüsünde sosyal harcamalar literatüründe ilk uygulayan çalışma olmasından kaynaklanmaktadır. Çalışmada ulaşılan bulgulara göre, farklı değişkenlere (reel faiz, ekonomik büyüme, tüketici enflasyonu, çıktı açığı, kadın istihdamı, işsizlik, genç nüfus bağımlılığı ve sosyal harcama) ilişkin düşük ve yüksek rejimler altında genel olarak sosyal harcamalar ile Wemp, yani kadın istihdam oranı değişkeni pozitif yönde ilişkiliyken; RGDPpc, young, CPI ve RintSR (sırasıyla; kişi başına reel gelir büyüme oranı, genç nüfus bağımlılık oranı, tüketici fiyatı enflasyon oranı ve kısa dönemli reel faiz oranı değişkenleri) negatif yönde ilişkili olarak bulunmuştur. Farklı rejimler altında tahmin edilen katsayıların genel olarak işaretleri değişmese bile büyüklükleri önemli ölçüde değişmektedir. Bu bulgular ışığında sunulacak ekonomi politikası önerilerine gelinecek olursa, herhangi bir rejim ortamında sosyal harcamaları artırmayı amaçlayan karar otoritelerinin politikalarını, genel olarak reel ekonomik aktiviteyi ve fiyat enflasyonunu kontrol altında tutacak ve aynı zamanda reel faizleri de aşağı çekecek şekilde tasarlamaları gerektiği söylenebilir. Örneklemdeki OECD ülkelerinin neredeyse tümü gelişmiş ekonomilerden oluşmaktadır. Bu bakımdan, bu çalışmadan çıkarılacak ekonomi politikası önerilerinin bu ülkelerin sürdürülebilir ekonomik büyüme, düşük enflasyon ve düşük reel faizi önceleyen tutumlarıyla tutarlı olduğu ileri sürülebilir. Aynı zamanda, genel olarak, genç nüfus bağımlılığını azaltacak ve kadın istihdamını teşvik edecek sosyoekonomik politika seçimleri de sosyal harcamalarda artış sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the business cycle properties of government's social expenditures in selected 29 OECD countries for the period between 1999 and 2019 by employing a panel threshold regression model initially introduced by Hansen (1999). The empirical methodology adopted here implies a nonlinear estimation technique which allows for alterations in the parameter estimates computed under different regimes that occur contingent on one or more than one critical threshold values in a specific variable. The empirical findings of this master's thesis are considered to be novel on the grounds that this is the first study whereby Hansen's (1999) estimation procedure is applied to test the social expenditures' behavior against the business cycle. The findings revealed that, under different (namely, low and high) regimes in certain variables such as the real interest rate, real growth rate, consumer price inflation, output gap, woman employment rate, unemployment rate, young dependency ratio and the social expenditures, the relationship between Wemp- i.e. the variable for woman employment- and social expenditures (lnsocial) is generally turned out to be positive, whereas the ones between RGDPpc, young, CPI and RintSR- i.e. the variables for real economic growth, young dependency ratio, consumer price inflation, and the short-run real interest rate, respectively- and the social spending are found to be negative. Though the signs of the coefficients estimated under distinct regimes remain the same, their magnitude differ substantially. As regards the economic policy recommendations deducted from the findings, the decision authorities should design their policies in such a way as to keep the real economic activity and the consumer price inflation under control and at the same time to lower the real interest rate if they prefer to have an increase in social spendings under any regime environment. Almost all of the sampled OECD countries represent developed nations. For this reason, the economic policy suggestions put above are consistent with the sampled countries' stance which prioritizes sustainable economic growth, low price inflation as well as low real interest rates. Moreover, the socioeconomic policy actions aiming at bringing down the young dependency rates and promoting woman employment will lead to rises in social expenditures.