Effect of transfer of mitochondria isolated from mononuclear blood cell to mesenchymal stem cell on cellular chromosome and dna content
Mononükleer kan hücresinden izole edilen mitokondrinin mezenkimal kök hücre'ye transferinin hücresel kromozom ve dna içeriği üzerine etkisi
  1. Tez No: 811445
  2. Yazar: CEMRE SU TURHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GAMZE TÜMENTEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler ve Translasyonel Biyotıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüz dünyasında, kısırlık, bir yıl korunmasız cinsel aktiviteden sonra gebe kalamama ile karakterize edilen sık görülen bir sorundur. Hormonal dengesizlikler veya hipofiz tümörleri, vücut ağırlığı sorunları, polikistik over sendromu (PKOS) ve erken yumurtalık yetmezliği kadın kısırlığının nedenlerinden bazılarıdır. Ayrıca yaş, üreme sistemi güçlükleri, cinsel hastalıklar, tıbbi durumlar, sigara, alkol, uyuşturucu kullanımı, gebe kalma yeteneğini bozabilir. Azalan oosit kalitesi, üreme kapasitesindeki yaşa bağlı düşüşle ilişkilendirilmiştir. Mitokondri, kadın üreme sistemlerinde önemli bir role sahiptir. Embriyo potansiyeli, mitokondriyal oositlerin enerji yaratma yeteneğiyle bağlantılıdır. Bu çalışma, onayı alınmış bir kişinin otolog kan hücresinden izole edilmiş mitokondrinin göbek kordonundan türetilen mezenkimal kök hücrelere (MKH) aktarılması kavramına yeni bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır. Daha sonraki çalışmalarda bu yöntem kullanılarak tedavi edilen oositlerdeki yan etkilerin ve vücutta oluşabilecek olumsuz tepkilerin ortadan kaldırılmasını umuyoruz. Bu amaçla periferik kan mononükleer hücresinden (PKMH) mitokondri izole edildi. Daha sonra izole edilmiş mitokondriler MKH'a aktarıldı. Mitokondri transfer edilen MKH numuneleri ve kontrol grubu olarak tek başına MSC numuneleri, 48 saatlik inkübasyondan sonra preimplantasyon genetik testi (PGT) uygulanarak analiz edildi. PGT ile birlikte akış sitometri analizi yapıldı. Sonuçlar, mitokondrinin MKH'da kromozom kaybı veya kazanımı üzerindeki etkisini saptamak için karşılaştırıldı. PGT sonuçları kromozomal kayıp ve kazanç açısından kromozomal anöploidiler gösterirken, akış sitometrisi sonuçları Hipodiploidi ve Hiperdiploidi için tepe noktaları göstermiştir. Bu da PGT ve akış sitometrisi sonuçlarının birbirini doğruladığı anlamına gelir. Sonuç olarak, mitokondrinin mezenkimal kök hücreye transferinin hücresel kromozom ve DNA içeriği üzerine etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
In today's world, infertility is a frequent problem characterized by the inability to conceive after a year of unprotected sexual activity. Hormonal imbalances or pituitary tumors, body weight issues, polycystic ovary syndrome (PCOS), and early ovarian failure (POF) are some of the causes of female infertility. Besides, age, reproductive tract difficulties, sexual illnesses, medical conditions, smoking, alcohol, and drug use can all impair the ability to conceive. Reduced oocyte quality has been linked to the age- related decline in reproductive capacity. Mitochondria have an important role in female reproductive systems. Embryo potential is linked to the mitochondrial oocytes' ability to create energy. This study aims to present a novel perspective on the notion of transferring isolated mitochondria from an autologous blood cell of a person who has agreed to participate in the study to umbilical cord-derived mesenchymal stem cells (MSC). In future studies, it is planned to eliminate side effects and adverse bodily responses to oocytes treated using this method. For this purpose, mitochondria were isolated from peripheral blood mononuclear cells (PBMC). Then, isolated mitochondria were transferred into MSC. Mitochondria were transferred to MSC samples and only MSC samples as control groups were analyzed by applying preimplantation genetic testing (PGT) after 48 hours of incubation. Along with PGT, flow cytometry analysis was conducted. Results were compared to detect the effect of mitochondria on chromosomal loss or gain in MSC. PGT results have shown chromosomal aneuploidies in terms of chromosomal loss and gain while flow cytometry results have shown peaks addressing Hypodiploidy and Hyperdiploidy which means that the results of PGT and flow cytometry confirmed each other. In conclusion, the transfer of mitochondria to mesenchymal stem cells affects cellular chromosome and DNA content.