Kimyasal fosforlu gübre ve organik gübrenin birlikte uygulanmasının mısır bitkisinde verim ve fosfor yarayışlılığına etkisi
The effect of the combined application of chemical phosphorus fertilizer and organic fertilizer on yield and phosphorus availability in maize
- Tez No: 811454
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, kimyasal fosforlu gübre ve organik gübrenin birlikte uygulanmasının silajlık mısır çeşidinde verim, bitki fosfor alımı ve toprakta fosfor yarayışlılığına etkisini belirlemekti. Bu amaçla Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi uygulama alanında tesadüf parsellerinde faktöriyel deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak bir tarla denemesi yürütülmüştür. Araştırmada ahır gübresi 0, 500, 1000 ve 2000 kg/da ve kimyasal fosforlu gübre 0 ve 10 kg P2O5/da dozlarında, 30 gün süreyle inkübasyona tabi tutulduktan sonra, ekimden önce toprağa uygulanmıştır. Denemede kimyasal fosforlu gübre kaynağı olarak DAP (%46 P2O5) kullanılmıştır. Elde edilen araştırma sonuçlarına göre; gübre uygulamaları, verim, bitki boyu, yaprak sayısı, koçan sayısı, yaprak ve bitki fosfor konsantrasyonu, bitki fosfor alımı, agronomik etkinlik, fosfor yararlanma etkinliği ve toprakta yarayışlı fosfor miktarını önemli düzeyde arttırmıştır. Kimyasal fosforlu gübre ve ahır gübresinin birlikte uygulanması fosforlu gübrenin tek başına uygulanmasına göre silaj verimini %29 arttırmıştır. Kimyasal fosforlu gübre ve ahır gübresinin birlikte uygulanması, bitki fosfor alımı ve toprakta yarayışlı fosfor miktarları için, uygulamaların tek tek yapılmasının toplamından daha büyük bir artışa sebep olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar dekara 10 kg fosforlu gübre ile birlikte 500 kg ahır gübresinin inkübasyondan sonra uygulanmasının verim ve fosfor yarayışlılığı açısından uygun olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of the combined application of chemical phosphorus fertilizer and organic fertilizer on yield, plant phosphorus uptake and soil phosphorus availability in silage maize. For this purpose, a field experiment with 4 replications was carried out in a factorial design in randomized plots in Van Yüzüncü Yıl University, Faculty of Agriculture, Research and Application Area. In the study, barnyard manure was applied to the soil before sowing after incubation for 30 days at 0, 500, 1000 and 2000 kg/da and chemical phosphorus fertilizer at 0 and 10 kg P2O5/da doses. Di ammonium phosphate (46% P2O5) was used as chemical phosphorus fertilizer. According to the results of the experiment, fertilizer applications significantly increased yield, plant height, number of leaves, number of cobs, leaf and plant phosphorus concentration, plant phosphorus uptake, agronomic efficiency, phosphorus utilization efficiency and the amount of available phosphorus in the soil. Combined application of chemical phosphorus fertilizer and barnyard manure increased the silage yield by 29 % compared to the application of phosphorus fertilizer alone. It was determined that the combined application of chemical phosphorus fertilizer and barnyard manure caused a greater increase in plant phosphorus uptake and available phosphorus amounts in the soil than the sum of individual applications. These results show that the application of 500 kg of barnyard manure together with 10 kg of phosphorus fertilizer per decare from the incubation may be appropriate in terms of yield and phosphorus availability.