Değirmi sulak alanı (Van-Saray) ornitofaunası üzerine bir araştırma
A study on ornitofauna of the Degirmi wetland (Van-Saray)
  1. Tez No: 811456
  2. Yazar: SUNA ATİLLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Değirmi Sulak Alanı ve yakın çevresinde Nisan 2021-Kasım 2022 tarihleri arasında arazi çalışması gerçekleştirildi. Alanda gerçekleştirilen arazi çalışmaları sonucunda; 16 takım (Ordo) ve 30 familyaya (Familia) ait 89 kuş türü olduğu belirlendi. Bu türlerin alan ve havza statüsü değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucunda alanda gözlenen türlerden 10 tanesi yerli (% 11.2), 59 tanesi yaz ziyaretçisi (% 66.3), 9 tanesi kış ziyaretçisi (% 8.01) 11 tanesi transit göçer (% 14.49) statüsünde yer almaktadır. Uluslararası IUCN kriterlerine göre; Kızkuşu (Vanellus vanellus), Çamurçulluğu (Limosa limosa) ve Kervançulluğu (Numenius arquata) yakın tehdit (NT) kategorisinde yer alırken Elmabaş patka (Aythya ferina) ve Üveyik (Streptopelia turtur) hassas (VU) kategorisinde yer almaktadır. Geri kalan 84 tür düşük kategoride (LC) statüsünde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In the present study, the bird species living in the Değirmi wetlands and near habitats were investigated in April 2021- November 2022. Results of field excursion 89 species belonging to 30 families were identified during about a year of observation period. These species were classified as follows 11.2% (10) resident, 66.3% (59) summer visitor, and 22.5% (20) transit migratory species. According to the IUCN criteria, Lapwing (Vanellus vanellus), The black-tailed godwit (Limosa limosa) and The Eurasian curlew (Numenius arquata) were determined to be in NT. The common pochard (Aythya ferina) and The European turtle dove (Streptopelia turtur) species in VU and 84 species in LC status,