Bi1.6Pb0.4Sr2Ca0.925Na0.075Cu2O8+δ seramik süperiletkeninde bakır tarafına yüksek değerlikli nb katkısının süperiletkenlik özelliklerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of high valency nb substituted to the copper site on superconductive properties in Bi1.6Pb0.4Sr2Ca0.925Na0.075Cu2O8+δ ceramic superconductor
- Tez No: 811457
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, klasik katıhal reaksiyon yöntemiyle hazırlanmış Bi1.6Pb0.4Sr2Ca0.925Na0.075Cu2-xNbxO8 (x= 0, 0.05, 0.075, 0.10, 0.15 ve 0.20) sisteminde, bakır (Cu) tarafına yüksek değerlikli Nb katkısının süperiletkenlik özelliklerine etkileri incelenmektedir. XRD analizi sonucu tüm örneklerde ana faz Bi-2212 olmakla birlikte Bi-2201 ve Bi-2223 fazlarına ait küçük şiddette kırınım desenleri gözlenmiştir. Ayrıca örneklerin örgü parametreleri Nb katkısıyla birlikte düşmüştür. SEM fotoğraflarından tüm örneklerde rastgele yönelmiş yer yer plaka benzeri yer yer de iğnemsi taneler göze çarpmaktadır. Tüm örneklerde 10, 20 ve 30 K sıcaklıklarında II. Tip süperiletkenlere özgü simetrik M-H eğrileri elde edilmiştir. Çivileme yeteneklerinin bir ölçüsü olan kalıcı manyetizasyon değerleri (Mr), Nb katkılamasıyla birlikte artmıştır. Aynı şekilde örneklerin kritik akım yoğunlukları (Jc) değerleri de Nb içeriğiyle birlikte artmıştır. Sonuç olarak, Bi1.6Pb0.4Sr2Ca0.925Na0.075Cu2-xNbxO8 sisteminin süperiletkenlik özelliklerinin iyileştirilmesi açısından Nb eklenmesi kullanışlı bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of high-valent Nb addition to the copper (Cu) site on the superconductivity properties of Bi1.6Pb0.4Sr2Ca0.925Na0.075Cu2-xNbxO8 (x= 0, 0.05, 0.075, 0.10, 0.15 and 0.20) system prepared by the classical solid state reaction method are investigated.. As a result of XRD analysis, although the main phase is Bi-2212 in all samples, small diffraction patterns of Bi-2201 and Bi-2223 phases were also observed. In addition, the lattice parameters of the samples decreased with the addition of Nb. Randomly oriented platelet-like and occasionally needle-like grains were observed from SEM images. Symmetrical M-H curves specific to type superconductors were obtained at the temperatuees of 10, 20, and 30 K, for all samples. The permanent magnetization values (Mr), which is a measure of the pinning abilities, increased with the Nb-subsitution. Likewise, the critical current densities (Jc) values of the samples also increased with the Nb content. As a result, Nb addition is a useful method in terms of improving the superconducting properties of the Bi1.6Pb0.4Sr2Ca0.925Na0.075Cu2-xNbxO8 system.