Koroner arter baypas cerrahisi uygulanan hastalarda, intraoperatif serebral oksimetre monitorizasyon yönteminin kullanılmasının operasyon sonrası nörokognitif işlevler üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of using intraoperative cerebral oxymetry monitoring method in patients undergoing coronary artery bypass surgery on postoperative neurocognitive functions
- Tez No: 811471
- Danışmanlar: DOÇ. MURAT AKSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada, koroner arter baypas greft (CABG) ameliyatı geçiren hastalarda intraoperatif NIRS (Yakın kızılötesi spektroskopi: serebral oksimetre) izlemesinin postoperatif nörokognitif fonksiyonlar üzerindeki etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Yöntem: CABG ameliyatı geçiren 18-65 yaş arasındaki 100 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı (n1: 50, n2: 50). Grup-1'de NIRS izlemi yapıldı ve temel NIRS monitöründe %20'lik bir azalma tespit edildiğinde sırasıyla FiO2 %100'e çıkarıldı, PaCO2'nin 40-45 mmHg olması hedeflendi ve ortalama arter basıncı 70-80 mmHg olacak şekilde ayarlandı, pompa kan akımı 2.5 L/dk/m2'ye çıkarıldı ve serebral kan akımını artırmak için 10-30 µg/kg/dk nitrogliserin başlandı. Grup 2'de ise yönetim klinik uygulama ve deneyime uygun olarak devam etti. Hastaların nörokognitif fonksiyonları preoperatif değerlendirildi ve postoperatif 5. günde tekrar incelendi. Bulgular: CPB süresi, cerrahi süresi, entübasyon süresi, yoğun Bakım Ünitesi'nde kalış süresi ve postoperatif kanama Grup-2'de istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti (P=0.05). Grup 1'in bazal sol NIRS , pompada 5. dakika sol ve sağ NIRS değerleri, pompada 35 dakika sol NIRS değerleri ve pompada 35. dakika sağ NIRS değerleri istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti. İki grup arasında preoperatif ve postoperatif 5. gün nörokognitif testler istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermedi. Sonuç: NIRS izleminin postoperatif nörokognitif fonksiyonlar üzerindeki etkilerini belirlemek için daha fazla hastayla yapılan, bilişsel fonksiyonları değerlendirmek için daha farklı testler içeren, çoklu nörofizyolojik izleme yöntemleri kullanan ve uzun dönem bilişsel fonksiyonları değerlendiren yeni çalışmaların faydalı olacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate the effects of intraoperative NIRS(Near infrared spectroscopy: cerebral oximeter) monitorization on postoperative neurocognitive functions at patients undergoing coronary artery by-pass graft (CABG) surgery. Methods: 100 patients between 18-65 years of age, undergoing CABG surgery were enrolled. The patients were separeted randomly (n1: 50, n2: 50). In the Group-1 NIRS monitoring was performed and when a 20% decrease from baseline NIRS monitor was detected, respectively, FiO2 was upgraded to 100%, PaCO2 aimed to be 40-45 mmHg and mean arterial pressure to be 70-80 mmHg, the pump blood flow raised to 2.5 l min-1m-2 and 10-30 µg kg-1min-1 nitroglycerine was started in order to increase cerebral blood flow. In group 2, management was maintained in accordance with clinical practice and experience. Neurocognitive function of patients was assessed preoperatively and at the postoperative 5th day. Results: CPB time, duration of surgery, time to extubation, ICU length of stay and postoperative bleeding was statistically significantly higher at Group-2 (P=.05). Basal left NIRS values, the pump 5 minutes left and right values, the pump 35 minutes left NIRS values, pumps out 35 minutes right NIRS values of Group 1 was statistically significantly higher. Preoperative and postoperative day 5 neurocognitive tests was not statistically significantly different between two groups. Conclusion: We believe that to detect effects of NIRS monitoring on POCD, new studies with greater number of cases, involving different tests to evaluate cognitive functions, involving multimodal neurophysiological monitoring methods and evaluation of longterm cognitive functions should be useful.