Ali Talat Bey ve Ahşâb İnşâât Adlı eseri
Ali Talat Bey and his book Entitled Ahşâb İnşâât
- Tez No: 811518
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Tarih, İnşaat Mühendisliği, Science and Technology, History, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 474
Özet
Ali Talat Bey, Osmanlı Devleti son dönemindeki önemli mühendis ve mimarlarından biri olup restorasyon projeleri de dahil olmak üzere birçok önemli projede görev almış ve ders vermiştir. Kargir İnşaat ve Ahşap İnşaat kitapları en önemli eserleri arasında yer almaktadır. Ahşap yapılar konusunda uzmanlaşmış olan Ali Talat Bey, Ahşâb İnşâât adlı kitabı ile de ahşap yapıların tasarımı, inşası, ahşap malzemelerin özellikleri, çeşitleri ve kullanım alanlarına dair detaylı bilgiler vermiştir. Bu eser, Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde önemli bir ders kitabı olmasının yan sıra ahşap yapılara ilgi duyan mimar ve mühendisler tarafından sıkça başvurulan bir kaynak kitap olmuş; dönemin mimarlık ve mühendislik anlayışına da ışık tutmuştur. Eser, günümüzde de ahşap yapılarla ilgilenen mimarlar ve mühendisler tarafından referans olarak kullanılabilecek nitelikte olan rehber bir kitaptır. Bu tez kapsamında Ali Talat Bey'in Ahşâb İnşâât ve Ahşâb İnşâât Eşkali adlı eserleri incelenmiş, transliterasyonu yapılmış ve günümüz Türkçesine çevrilmiştir. Ayrıca Ali Talat Bey'in başvurduğu bazı Fransızca kaynaklar da taranmış, çeviri yaptığı bölümler dipnotlarla belirtilmiştir. Ali Talat Bey bu eserinde sadece çeviri yapmamış, memleketimize özgü ahşap malzemelerle yapılan mühendislik tasarımlarını da kitaba dahil etmiştir. Mühendislik ve mimarlık öğrencileri için döneminde ders kitabı olarak kullanılan bu kitapta, taşıyıcılıktan tezyinata kadar bütün konulardan bahsedilmiş ve ahşabın korunması ile ilgili tavsiyeler verilmiştir. Oldukça geniş kapsamlı olan bu kitap alanında kaynak kabul edilebilecek nitelikte önemli bir eserdir.
Özet (Çeviri)
Ali Talat Bey was one of the important engineers and architects of the late Ottoman Empire, who participated in many important projects, including restoration projects and also gave lectures. His books Kargir İnşaat and Ahşap İnşaat are among his most important works. Specializing in timber construction, Ali Talat Bey provided detailed information about the design, construction, properties, types, and uses of wooden materials in his book Ahşap İnşaat. This work has become an important textbook in the late Ottoman Empire as well as a frequently consulted source book for architects and engineers interested in timber struction, shedding light on the period's understanding of architecture and engineering. Today, this book is a guide that can be used as a reference for architects and engineers interested in timber struction. Within the scope of this thesis, Ali Talat Bey's works Ahşâb İnşâât and Ahşâb İnşâât Eşkâli were examined, transliterated, and translated into contemporary Turkish. In addition, some of the French sources that Ali Talat Bey referred to were also scanned, and the translated sections were indicated with footnotes. In this book, Ali Talat Bey not only translated but also included engineering designs made with wooden materials specific to our country. This book, which was used as a textbook for engineering and architecture students at the time, covers all topics from load-bearing structures to decoration and provides advice on the preservation of wood. This extensive book is an important work that can be considered a source in its field.