36-48 aylık çocuklarda pragmatik dil becerileri ile sembolik oyun becerilerinin incelenmesi
Investigation of pragmatic language skills and symbolic play skills in 36-48 months children
  1. Tez No: 811519
  2. Yazar: RABİA BAYSAL DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ATLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 36-48 aylık çocukların pragmatik dil becerileri ile sembolik oyun becerilerini değerlendirmek ve pragmatik dil becerileri ile sembolik oyun becerileri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel analiz deseni kullanılmıştır. Çalışmanın örneklem; 2022-2023 eğitim-öğretim yılı Bitlis ili Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel ve resmi bağımsız anaokulu ve anasınıfına devam eden çocuklardan tesadüfü örneklem yoluyla belirlenmiş ve aileler çalışma ile ilgili bilgilendirilmiş, onam formları aracılığıyla onayları alınmış ve kabul eden ailelerin çocukları çalışmaya dâhil edilmiştir. 36-48 ay aralığındaki 143 çocukla çalışma yürütülmüştür. Araştırma da veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Erken Çocuklukta Dil Kullanım Envanteri Pragmatik Dil Gelişimi Değerlendirmesi (LUI) ve Sembolik Oyun Testi (SOT) kullanılmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde parametrik yöntemlerde İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında t-testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında Tek yönlü (One way) Anova testi kullanılmıştır. Anova testi sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Scheffe testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda 36-48 aylık okul öncesi eğitime devam eden çocukların sembolik oyun becerilerinin ve pragmatik dil becerilerinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çocukların sembolik oyun becerilerinde çocuğun yaşı ve babanın çalışma durumuna göre anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Çocukların pragmatik dil becerilerinin ise çocuğun yaşı, annenin çalışma durumu ve annenin eğitim düzeyine göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Sembolik oyun becerilerindeki artışın pragmatik dil becerilerini de etkilediği ve arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmada pragmatik dil becerileri ile sembolik oyun becerileri arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ulaşılan sonuçlar literatür dikkate alınarak tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the pragmatic language skills and symbolic play skills of 36-48 month-old children attending pre-school education institutions and to examine the relationship between pragmatic language skills and symbolic play skills. Descriptive analysis design, one of the quantitative research methods, was used in the research. The sample of the study; In the 2022-2023 academic year, the children of the private and public kindergartens and kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in Bitlis were determined by random sampling, and the families were informed about the study, their consent was obtained through consent forms, and the children of the families who accepted were included in the study. The study was conducted with 143 children aged 36-48 months. Personal Information Form, Early Childhood Language Use Inventory Pragmatic Language Development Assessment (LUI) and Symbolic Play Test (SOT) were used as data collection tools in the research. The obtained data were analyzed in computer environment by means of SPSS 22.0 statistical program. In the analysis of data, in parametric methods, t-test was used to compare quantitative continuous data between two independent groups, and One-way Anova test was used to compare quantitative continuous data between more than two independent groups. Scheffe test was used as a complementary post-hoc analysis to determine the differences after the Anova test. As a result of the research, it was concluded that the symbolic play skills and pragmatic language skills of the children who continue to 36-48 months of pre-school education are high. It has been determined that there is a significant difference in children's symbolic play skills according to the age of the child and the working status of the father. It has been determined that the pragmatic language skills of the children differ according to the age of the child, the working status of the mother and the education level of the mother. It has been concluded that the increase in symbolic play skills also affects and increases pragmatic language skills. In addition, it was determined in the study that there is a significant relationship between pragmatic language skills and symbolic play skills. The results were discussed by considering the literature and suggestions were presented.