Covid-19 pandemi sürecinde sınıf öğretmenlerinin görev boyutunda karşılaştıkları zorluklar
During the Covid-19 pandemic the challenges faced by classroom teachers
  1. Tez No: 811520
  2. Yazar: ÇİĞDEM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SİNCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada Covid-19 pandemi sürecinde sınıf öğretmenlerinin görev boyutunda karşılaştıkları zorlukları ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Cevap aranan problem cümlesi“Covid-19 pandemi döneminde sınıf öğretmenlerinin görev boyutunda karşılaştıkları zorluklar nelerdir?”olarak belirlenmiştir. Bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinden durum araştırması deseninde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Gaziantep ili Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerindeki ilkokul kademesinde çalışan 8 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Çalışma grubu kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler içerik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları teknolojik araç gereç eksiklikleri, ulaşılamayan öğrenciler, sağlıksız ev ortamı gibi yaşanan zorlukların çoğunluğunun ekonomik nedenlerden kaynaklandığına ve sınıf öğretmenlerinin pandemi dönemine hazırlıksız yakalandıklarına işaret etmektedir. Araştırma sonucunda pandemi sebebiyle ortaya çıkan öğrenme kayıplarının gelecek için endişe yarattığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the difficulties faced by classroom teachers in the covid-19 pandemic process. The problem sentence for which an answer is sought is“What are the difficulties faced by classroom teachers during the Covid-19 pandemic period?”has been determined. This study was carried out in the case study design, which is one of the qualitative research methods. The study group of the research consists of 8 classroom teachers working at the primary school level in Şahinbey and Şehitkamil districts of Gaziantep in the 2021-2022 academic year. The study group was determined using the snowball sampling method. A semi-structured interview form was used as a data collection tool in the study. The data were analyzed with the content analysis method. Research findings indicate that most of the difficulties experienced such as lack of technological equipment, unreachable students, unhealthy home environment are due to economic reasons and that classroom teachers are caught unprepared for the pandemic period. As a result of the research, it is seen that the learning losses caused by the pandemic cause concern for the future.