Sınıf öğretmenlerinin ve sınıf öğretmeni adaylarının COVID-19 pandemi sürecinde uzaktan eğitime ilişkin görüşleri
Opinions of classroom teachers and classroom teacher candidates on distance education during the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 763333
  2. Yazar: MUHAMMET ATMACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada sınıf öğretmenlerinin ve sınıf öğretmeni adaylarının COVID-19 pandemi sürecinde uzaktan eğitime ilişkin görüşleri incelenmiştir. Bu amaçla araştırma modeli olarak nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmaya 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel ve devlet okullarında fiilen görev yapmakta olan 441 sınıf öğretmeni ve Türkiye'deki üniversitelerin Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünde öğrenim gören 439 sınıf öğretmeni adayı katılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunun seçiminde ise uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin görüşlerini belirlemek üzere Kurnaz, Kaynar, Şentürk Barışık ve Doğrukök (2020) tarafından geliştirilen, 37 maddeden oluşan“Öğretmenlerin Uzaktan Eğitime İlişkin Algıları Ölçeği”kullanılmıştır. Sınıf öğretmeni adaylarının görüşlerini belirlemek üzere Yıldırım, Yıldırım, Çelik ve Karaman (2014) tarafından geliştirilen, 18 maddeden oluşan“Uzaktan Eğitim Öğrencilerinin Uzaktan Eğitime Yönelik Görüşleri Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler online olarak Google Forms yardımıyla toplanmıştır. Araştırma sonucunda; sınıf öğretmenlerine uygulanan ölçeğin ve sınıf öğretmeni adaylarına uygulanan ölçeğin puan ortalamalarına göre sınıf öğretmenlerinin ve sınıf öğretmeni adaylarının uzaktan eğitime yönelik görüşlerinin kısmen olumlu diğer bir ifadeyle orta düzeyde olduğu ortaya çıkmıştır. Sınıf öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik görüşleri ölçek geneline göre; cinsiyet, eğitim durumu, kıdem, okulun konumu, çalışılan kurumun özelliği ve okuldaki pozisyon değişkenleri bakımından farklılaşmadığı görülmüş ancak; ölçeğin alt boyutlarından öğretmenlerin kendisi boyutunda cinsiyete göre, ödevler boyutunda mezuniyet durumuna göre, ödevler boyutunda okul türüne göre, öğretim uygulamalarında okulun konumuna göre, sürdürülüş boyutunda okuldaki pozisyona göre anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Sınıf öğretmeni adaylarının görüşlerinin de cinsiyet ve sınıf düzeyi değişkenlerine göre ölçek genelinde farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmış ancak; ölçeğin kişisel uygunluk alt boyutunda sınıf düzeyine göre anlamlı farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the views of classroom teachers and prospective classroom teachers regarding distance education during the COVID-19 pandemic were examined. For this purpose, descriptive survey model, one of the quantitative research methods, was used as a research model. In the 2021-2022 academic year, 441 classroom teachers who are actually working in private and public schools affiliated to the Ministry of National Education in Turkey and 439 classroom teacher candidates studying in the Education Faculty Classroom Teaching Department of universities in Turkey participated in this research. Convenience sampling method was used in the selection of the study group of the research. In order to determine the opinions of classroom teachers, the 37-item“Teachers Perceptions of Distance Education Scale”developed by Kurnaz, Kaynar, Şentürk Barışık, and Doğrukök (2020) was used. In order to determine the opinions of the primary school teacher candidates, the“Scale of Opinions of Distance Education Students towards Distance Education”, consisting of 18 items, developed by Yıldırım, Yıldırım, Çelik, and Karaman (2014) was used. The data was collected online with the help of Google Forms. As a result of the research; According to the average score of the scale applied to the classroom teachers and the scale applied to the classroom teacher candidates, it was revealed that the views of classroom teachers and prospective classroom teachers towards distance education were partially positive, in other words moderate. According to the general scale of the opinions of the classroom teachers about distance education; It was observed that there was no difference in terms of gender, educational status, seniority, location of the school, the characteristics of the institution and position at the school; It has been observed that there are significant differences in the sub-dimensions of the scale according to gender in the dimension of teachers themselves, according to graduation status in the dimension of assignments, according to the school type in the dimension of assignments, according to the position of the school in teaching practices, and according to the position in the school in the dimension of maintenance. It was concluded that the views of the primary school teacher candidates did not differ according to the variables of gender and grade level, however; It was observed that there was a significant difference in the personal suitability sub-dimension of the scale according to the grade level.